Menu

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ödüller Verilirken Yönetmelik Kısıtlaması Nasıl Aşıldı?


56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Bozkır, aynı zamanda En İyi Film, En İyi İlk Film ve Jüri Özel Ödülleri'ni kazandı. Ancak düzenleme bunun aksini işaret ediyor.

Ali Özel'in Bozkır'ı En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dahil olmak üzere 10 ödül kazandı.

Festival Ana Jüri Festivali, “En İyi Film”, “Dr. Avni Tolunay, “Behlül Dal En İyi İlk Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini Jüri Özel Ödülü ile paylaşamamaktadır. Diğer ödüller en fazla ikiye ayrılabilir. Aynı başlıkta, “27. Maddede Geçen En İyi Film, Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü” ve “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülleri aynı filme verilemez. ”

İstisnai Durumlarda Yönetmelik Madde Kullanılarak Ödül Kararları Alındı

Zeki Demirkubuz başkanlığındaki ana jüri Avni Tolunay, Aşk, Büyü vb. Jüri Özel Jüri Ödülü ve En İyi Film ve Behlül Dal Küçük Şeyler, Bozkır'a İlk İlk Film Ödülü'nü sundu ve 27. maddeyle çelişkili bir karar verdi. Bu, jürinin yasadışı bir karar verip getirmediği hakkında tartışmalara yol açtı.

Elde ettiğimiz bilgilere göre, Zeki Demirkubuz, Emre Erkmen, Mert Fırat, Şebnem Bozoklu ve Latife Tekin'den oluşan beş üyeli bir jüri, 23. ve 27. maddelere ilişkin yönetimden ortak bir istekte bulunma ve festival yönetiminden değişiklik istedi. 51'di ve jüri tarafından alınan kararları, maddenin oybirliği ile kabul edilen bu oybirliği talebini kabul ederek onayladı. Tüzüğün 51. maddesi Genel Hükümler bölümüne ve Festival'e dahil edilmiştir. Kararın yetkisi ve bu Yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda değişiklik yapma hakkı Festival Yönetimine aittir. Belediye gerektiğinde düzenlemede değişiklikler yapabilir ”dedi. Tüm bunlar ışığında, alınan kararların yönetmelikle çelişmediği, ancak yönetmeliğin 51 inci maddesinin uygulanması ile alındığı sonucuna varılabilir.

Ödüllü tüm filmlere 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ulaşabilirsiniz.

Categories:   Film

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir