Anti-inflamatuar Vegan Diyet – Prime Women

Anti inflamatuar Vegan Diyet Prime Women
Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 16 2021
: 0

Anti-inflamatuar Vegan Diyet – Best Kadın

Bu günlerde, diyet seçenekleri ve planları hakkında oldukça fazla şey duyma eğilimindeyiz. Her insan farklı ve benzersizdir, bu harikadır. Yine de bu gerçek, özel ihtiyaçlarınız için iyi çalışan bir diyet seçmede bir zorluk teşkil edebilir. Örneğin, kronik iltihaptan muzdarip olabilirsiniz ve daha sağlıklı beslenmeyi dahil ederek onunla savaşmak isteyebilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek zor olabilir, ancak faydalarına bağlı olarak buna değer.

Son zamanlarda, yediğimiz yiyecek türleriyle ilgili olarak bile iltihaptan daha sık bahsedilmektedir. Sağlığınızı iyileştirmek isteyen ancak düşük dereceli iltihaplanma ile mücadele eden biriyseniz veya ilk etapta iltihabı önlemek istiyorsanız, bazı harika diyet planları mevcuttur. Anti-inflamatuar faydalar ile daha sağlıklı beslenme için bir seçenek vegan diyetidir. Bu sağlıklı yaşam tarzı diyeti hakkında daha fazla şey keşfedelim ve iyi bir sağlığa ve iltihaplanmayı azaltma yolculuğunuzda size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedelim.

Vegan Diyet ve Vejetaryen Diyetine Karşı

İlk önce ilk şeyler: vegan ve vejeteryan arasındaki fark nedir? Bu iki terim bazen birbirinin yerine kullanılır, ancak iki farklı anlama gelirler. Hem vegan hem de vejeteryan yemek planları, sığır veya domuz eti gibi etlerden kaçınır. Temel fark, vegan olarak kabul edilmesi gereken yiyeceklerin yumurta, bal veya tereyağı gibi hayvansal ürünler içermemesidir. Bu diyet seçeneklerinin her ikisi de karşılaştırılabilir sağlık yararları sunar ve her ikisi de kadınları daha fazla antioksidan bakımından zengin ve besin açısından yoğun tam gıdalar yemeye teşvik eder.

Enflamasyon Kötü mü?

Vegan ve vejeteryan yiyecekler arasındaki farkı araştırdığımıza göre, şimdi iltihaplanma hakkında konuşalım. Hiçbir şekilde yeni bir kavram olmasa da, diyetlerimizle ilgili olarak daha sık duyuyoruz.

Basitçe söylemek gerekirse, iltihaplanma, vücudunuz sizi korumaya ve sağlıklı tutmaya çalıştığında, iltihaplanma tepkisi ile gösterilen şeydir. Küçük bir ölçekte, en son ne zaman kağıt kestiğinizi düşünün. Birkaç gün boyunca biraz şişti mi yoksa kızardı mı? Vücudunuzun sizi enfeksiyona neden olmaya çalışan herhangi bir yabancı maddeden koruma yöntemi buydu. Bu bağlamda, iltihaplanma çok faydalı bir şeydir ve ortaya çıktığında, vücudunuzun bir bağışıklık tepkisi verdiği ve kendini korumaya çalıştığı iyi bir haberdir.

Bununla birlikte, tüm vücut uzun süreli iltihaplanma yaşadığında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu, yediğiniz yiyeceklerin türü, kronik hastalıklar veya bağışıklık sistemimizle ilgili sorunlar dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir.

Enflamasyon yaşarsanız ve bunu azaltmaya çalışmazsanız, sonunda bazı sağlık sorunları veya kronik rahatsızlıklar geliştirebilirsiniz. Bu, kilo almaktan kronik ağrı (romatoid artrit dahil), kardiyovasküler hastalık veya koroner arter hastalığı gibi daha tehlikeli sorunlara kadar her şey anlamına gelebilir. Ve kimse kalp krizi geçirmek istemez.

Anti-inflamatuar Vegan Diyeti

Artrit Vakfı, daha sağlıklı yiyecekler yemenin iltihapla mücadeleye yardımcı olabileceğini kaydetti. Doymuş yağ alımınızı azaltırken daha fazla meyve ve sebze tüketmek, bir anti-inflamatuar diyet planındaki temel faktörlerdir.

Vegan veya vejeteryan diyetlerinin iyi bir anti-inflamatuar seçenek olup olmadığı konusunda çalışmalar yapılmıştır. Arthritis Foundation’a göre bu sonuçlar tamamen kesin değil. Bununla birlikte, sonuçların bazıları, bazı katılımcıların bir vegan diyet planını uyguladıktan üç hafta sonra daha düşük C-reaktif protein seviyeleri (iltihabın meydana geldiğine işaret ettiğine inanılıyor) yaşadıklarını gösterdi.

Kronik ağrı

Vegan Diyete Nasıl Başlanır?

Anti-inflamatuar bir vegan diyeti denemeye karar verdiyseniz, hangi yiyeceklerle başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Her şeyden önce, herhangi bir yeni diyet rejimine başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Diyet planının sağlığınıza ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaklardır.

Doktorunuz vegan diyete başlamanıza izin verdiğinde, yavaş yavaş başlamak isteyebilirsiniz. Düzenli olarak et veya yumurta yemeye alışkınsanız, tüm hayvansal ürünleri diyetinizden hemen tamamen çıkarmak zor olabilir.

Vegan diyetinize, günde bir öğün veya tüm gün boyunca eti ortadan kaldırma hedefi belirleyerek başlayabilirsiniz. Daha sonra et alımınızı sıfır olana kadar kademeli olarak azaltabilirsiniz. Buna sadece kırmızı etin değil, tüm etin kesilmesi dahildir. Tofu, tempeh, siyah fasulye ve nohut gibi et yerine kullanılabilecek birçok yiyecek var.

Ardından, diyetinizden yumurtaları çıkarmaya odaklanabilirsiniz. Buna fırınlanmış ürünler içindeki yumurtalar da dahildir. Yumurta için iyi ikameler elma sosu, olgun muz ve balkabağı püresidir. (Eğer takılırsanız, Pinterest vegan dostu tarifler bulmak için harika bir kaynak olabilir!)

Faydalı Vegan Gıdalar

Neyse ki, yaygın gıdalar için birçok vegan ikamesi bugün mevcuttur. Diyetinizi planlarken nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, yerel bakkalınızın doğal gıdalar bölümünü deneyin.

Burada vegan beslenmenizi desteklemek için sıklıkla bazı lezzetli anti-inflamatuar yiyecek seçenekleri bulabilirsiniz. Örneğin, sabah kahvaltınızda sağlıklı bir kepekli çörek yemeye devam etmenize yardımcı olmak için vegan yumurta ikameleri mevcuttur. Keten tohumu, yumurta gerektiren bir tarifin yerini alacak başka bir besindir.

Belki de sütü gerçekten seviyorsunuz ve bu sizin için vazgeçilmesi zor bir yiyecek türü. Hindistan cevizi sütü gibi bitkisel gıdalardan veya yulaf sütü, badem sütü veya kaju sütü gibi diğer vegan sütlerden yapılan sütü deneyin. Çok fazla proteine ​​ihtiyacınız varsa, protein açısından yüksek soya sütü arayın.

Benzer şekilde, süt peynirleri için tatmin edici bir ikame olan bazı vegan peynir seçenekleri bulacaksınız. Yemek planlarınıza biraz yağsız protein eklediğinizden emin olmak için bakkaldaki çeşitli tofu formlarına göz atın. Doğal gıdalar bölümü olan bir yerel bakkalınız yoksa, size yardımcı olması için her zaman çevrimiçi alışverişe dönebilirsiniz.

Tofu vegan diyetler için harika

Birçok meyve ve sebze, vegan olanlar da dahil olmak üzere birçok diyet türü için sağlıklı bir seçimdir. Bu iltihap önleyici faydaları elde etmek için, tatlı patates, çilek, yaban mersini, kiraz ve lahana, pazı veya ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler gibi iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu bilinen sağlıklı yiyecekleri dahil etmek isteyeceksiniz. Kahvenin iltihap önleyici etkileri bile olabilir, bu nedenle doktorunuzun onayıyla sabah fincan joe’nizi yudumlamaya devam edin. Ayrıca günlük beslenmenize yüksek kaliteli zeytinyağını ve tam tahılları dahil etmenin faydasını göreceksiniz.

Veganlığın Ek Artıları ve Eksileri

Herhangi bir diyette olduğu gibi, her zaman olası tuzaklar ve bonus faydaları vardır. Veganlık farklı değil. Birçoğu, vegan bir diyete geçtikten sonra kan basıncının artması, kilo kaybı ve düşük kolesterol gibi başka faydalar da yaşadı. Az yağlı vegan bir diyet uygulayanlar genellikle eklem ağrısı, şişme veya sertlikte azalma yaşarlar. Olumsuz tarafı, bazı büyük gıda maddelerini diyetinizden çıkardığınızda, büyük olasılıkla eksik gıda maddeleriyle ilişkili vitamin ve besinlerde azalma göreceksiniz. Örneğin, veganlar kanda düşük esansiyel yağ asitleri, B-12 ve D vitamini ve kalsiyuma sahip olma eğilimindedir. Bu, kemik sağlığı ve düşük HDL seviyeleri ile ilgili sorunlara neden olabilir. Durum buysa, günlük rutinlerinize omega-3 yağ asitleri, demir, çinko ve D ve B12 vitaminleri gibi bazı takviyeler eklemeyi düşünmeniz gerekir.

Vegan beslenmeyi tüm yönleriyle değerlendirdikten sonra, denemeye karar verirseniz, geçişi olabildiğince kolaylaştırmak için adımlar atın. İltihabı tedavi etmenin bir yolu olarak vegan bir diyet yapıyorsanız, yukarıda listelenen sağlıklı iltihap önleyici gıdaları eklediğinizden emin olun. En önemlisi, yine de, yeme alışkanlıklarınızı mümkün olduğunca sağlıklı bir şekilde değiştirmek için önlemler alın. Diyetiniz veya olası yan etkilerle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, hemen bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Sonrakini Okuyun:

İltihap için Doğal Bir Çözüm: Esansiyel Yağ

Vejetaryen Olmanın 7 Kolay Yolu

Bu makaleyi beğendin mi? Kaydolun (ücretsiz!) ve size her hafta bunun gibi harika makaleler göndereceğiz. Buradan ücretsiz abone olun.

Source link

Best Kadın

Blogger