Borcunuzu Ödemek İçin Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 16 2021
: 0

Borcunuzu Ödemek İçin Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Borcunuzu Ödemek İçin Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Kocam ve ben evlendiğimizde altı rakamlı öğrenci kredisi borcumuz vardı. Ve ne yazık ki, kesinlikle yalnız değiliz.

Ortalama öğrenci kredisi bakiyesi yaklaşık 38.000 $ ‘dır. Ve kredi kartları, araba kredileri ve diğer borçları attığınızda, çoğu insan yetişkin hayatlarının çoğunu borçlarını ödüyor.

Borcunu öderken motivasyonunu kaybetmenin ne kadar kolay olduğunu herkes kadar iyi biliyorum. Son birkaç yıldır kafamı oyunda tutacak stratejiler bulmak için çok çalıştım.

Bu makalede, borcunuzu öderken motive olmanıza yardımcı olacak 8 ipucu öğreneceksiniz.

Borcunuzu Ödemek İçin Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Bir borç ödeme planı var

İnsanların borçlarını öderken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biri, her ay asgari ödemelerini yapmalarıdır. Ya öyle ya da her borç için biraz fazladan ödüyorlar, ancak yine de hiçbirinde zorlukla ilerleme kaydediyorlar.

Bakiyelerine tamamen bakmazlar ve stratejik bir borç ödeme planı oluşturmazlar.

Borcunuzla mücadele etmenin en önemli ilk adımı bir borç ödeme planı hazırlamaktır. En popüler ikisi:

  • Borç kartopu: En küçük borca ​​​​öncelik verin, diğer borçlarınızın asgari ödemesini yaparken tüm ekstra parayı oraya koyun.
  • Borç çığı: En yüksek faizli borca ​​öncelik verin, diğer borçlarınızın asgari ödemesini yaparken tüm ekstra parayı oraya koyun.

Borç çığını tercih ediyorum çünkü uzun vadede en çok parayı siz biriktiriyorsunuz. Ancak borç kartopu genellikle küçük ve hızlı kazançlarla sonuçlanır ve bu da insanları motive etmeye yardımcı olur. Günün sonunda, en iyi borç ödeme planı, ona bağlı kalacağınız plandır.

Bir borç ödeme planınız hazır olduğunda, ödemenizde ilerleme görmeye başlayacak ve sonunu görmeye başlayacaksınız.

Undebt.it, borç ödeme planı oluşturmak için en sevdiğim araçtır. Sadece borçlarınızı girin, araç önceliklendirmenize yardımcı olacak ve bunları ödemenizin ne kadar süreceğini size söyleyecektir. En iyi yanı, ücretsiz bir araç olmasıdır.

Yararlı alışkanlıklar yaratın

Motivasyon, borç ödeme planınızı hemen başlatmanıza yardımcı olmak için harikadır, ancak ne yazık ki, buna bağlı kalmak her zaman yeterli değildir. İşte burada alışkanlıklar devreye giriyor.

Alışkanlıklarınız, motive olmadığınız zamanlarda borç ödeme planınızda ilerlemenizi sağlayacaktır. Borcunuzu ödemenize yardımcı olacak faydalı alışkanlıklar arasında harcamalarınızı takip etmek, bir bütçe uygulaması kullanmak ve kendiniz ve/veya eşinizle haftalık veya aylık para tarihleri ​​planlamak yer alır.

James Clear’ın Atomik Alışkanlıklar kitabı, alışkanlıklar ve sağlıklı, faydalı alışkanlıkların nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi edinmek için en iyi kitaptır.

Küçük, yönetilebilir adımlara bölün

Çok fazla borç ödüyorsanız, her zaman büyük sayıya bakmak çok zor olabilir. Bunun yerine, küçük, yönetilebilir adımlara bölmek yardımcı olabilir.

Her seferinde bir borca ​​odaklanmayı seviyorum. En yüksek faizli borç hariç her borç için aylık asgari ödemeyi yaparım. En yüksek faizli borç tüm dikkatimi çekiyor.

Fazladan paramın tamamı o tek borca ​​gidiyor ve bunu kaç ay önce ödemeyi bekleyebileceğimi düzenli olarak hesaplıyorum.

Küçük parçalara bölmek beni motive etmeye yardımcı oluyor, çünkü son borçsuz tarihim olmasa bile o borcun sonu görünüyor.

Görsel bir ilerleme izleyicisi oluşturun

Borç ödemenizi görsel olarak takip etmek, borç ödeme yolculuğunuz sırasında sizi motive etmenin harika bir yolu olabilir. Biraz daha yaklaştığınızda, ilerlemenizi ilk elden görebileceksiniz.

Çevrimiçi olarak ücretsiz olarak kullanılabilen birçok yazdırılabilir borç izleyici vardır. Borcumuzu ödemeye başladığımızda, borcumuzun görsel bir temsilini oluşturmak için oturma odamızdaki beyaz tahtayı kullandık.

Otomatik yap

Başladığınızda ne kadar motive olursanız olun, bu ekstra borç ödemelerini yapmak istemediğiniz aylar kesinlikle olacaktır. Bu parayı harcamayı tercih edeceğiniz başka şeyler bulacaksınız ve borcunuzu önceliklendirmekten vazgeçmek çok kolay.

O ayları önceden planlamak için otomatik borç ödemeleri ayarlamanızı öneririm. Asgari ödeme tutarı için otomatik bir ödeme oluşturmak yerine, daha hızlı ödemek için borcunuza koymak istediğiniz tutarı ayarlayın.

Okuyun: Finansmanınızı Otomatikleştirmenin 6 Kolay Yolu

Topluluğunuzu bulun

Büyük miktarda borcu ödemek inanılmaz derecede yalnız ve izole hissettirebilir. Ama gerçek şu ki, tam olarak senin yaşadıklarını yaşayan milyonlarca insan var.

Borcunuzu öderken motive kalmanın en iyi yollarından biri, yolculuğunuzu paylaşacak bir insan topluluğu bulmaktır.

İster bir Facebook grubu, ister Instagram’daki borç ödeme hesapları olsun, yolculuğunuzu paylaşacak, hava atacak ve zaferleri birlikte kutlayacak insanlara sahip olmak oyunun kurallarını değiştirecek.

Nedenini hatırla

Her ay borca ​​​​ekstra para koymak cesaret kırıcı olabilir. Her ay, fazladan parayı harcamayı tercih edeceğim şeyler aklıma geliyor ve bu, borçsuz yolculuğunuza ara vermek istememe neden oluyor.

Ama sonra neden borçsuz olmak istediğimi hatırlıyorum. Ve bu borç bittiğinde hayatımızın nasıl görüneceğini hayal ediyorum.

Cesaretiniz kırılıyorsa, sonra ne olacağını düşünün. Şirketlere borcunuz olmadığında nasıl hissedeceksiniz? Her ay borca ​​​​gidecek paranız olmadığında hangi hedefler için tasarruf edeceksiniz?

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlarda, nedenini hatırlamak, onu tekrar bulmanıza yardımcı olacak mükemmel bir şeydir.

Küçük zaferleri kutlayın

Borç ödemesine öncelik veriyor olmanız, hayatınızın tadını çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Küçük kazançları kutlamak, borcunuzu öderken sizi heyecanlandıracak ve yorulmanızı önleyecektir.

Belirli bir dönüm noktasına karar verin – 1.000 ABD Doları, 5.000 ABD Doları veya borç ödeme planınız için anlamlı olan herhangi bir sayı olabilir. Bu dönüm noktasına ulaştığınızda nasıl kutlayacağınıza önceden karar verin.

Pahalı olmak zorunda değil, ama lütfen düzenli olarak yaptığınız bir şey olmadığından emin olun. Heyecan verici ve sıra dışı olmalı ve yalnızca o dönüm noktasına ulaştığınızda kendinize davranacağınız bir şey olmalı.

Son düşünceler

Borcunu ödemek uzun ve sinir bozucu olabilir ve yolda ilerlemeyi kaybetmek kolaydır. Motivasyonunuzu artırmanıza ve ilk etapta neden başladığınızı hatırlamanıza yardımcı olacak birçok adım var.

Source link

Best Kadın

Blogger