Menu

Boşanma sonrası şuurlu ebeveynlik

Ailenizin boşanacağını dinlemek üzücü ve travmatiktir. Her çocuk, anne ve babasının birbirlerini beğeneceklerini ve bakiye dek beraber yaşayacağını zannediyor. Fakat boşanmak bazı gidişatlarda çocuğa büyük yaralar vermez.

Şayet ebeveynlerden biri veya her ikisi de kendi iç gayretleriyle meşgullerse veya öbürlerini yargılamaya çok fazla odaklanırlarsa, çocuklarının lüzum dinlediği alakayı onlara veremezler. Bu genellikle çocukların yalnız kaldıklarını sezmelerini sağlar. Çocuklar bu güçlüklerle gayret edebilmek için yeterli duygusal takviyeye sahip olmadığında, ortaya büyük problemler çıkabilir.

Çiftler sık ​​sık çocukların iyiliği için bir arada kaldıklarını söylerler ancak, çocuklar kronik çatışmaya, ebeveynler arasında münakaşaya maruz kaldıklarında, duygusal olarak ya da gerçekten kendilerini “konutta” sezmezler. Bu koşullar altında, her iki ebeveynin de çocukları için duygusal olarak ulaşılabilir olduğunu varsayarsak, boşanma ideal olmasa da çocuğun refahı için en verimli yol olabilir.

Ebeveynliğin esas emeli, çocuğunuzun bağımsız, kendinden emin ve yaşama hazır bir birey olması için bir esas oluşturmaktır. Boşanma asla seçilen tasarı değildir. Boşanma, çocukların refahı açısından genellikle negatif olarak açıklanır. Ancak boşanma, karşılıklı şefkat, acıma, hürmet ve sabırla ele alınırsa, çocuğunuzda negatif bir tesir vazgeçmeyebilir. Hatta çocuğunuzun problem çözme, dikkatli olma ve bakış açısı kabiliyetleri gibi hayattaki kasvetlerin üstesinden gelme yeteneklerini kuvvetlendirebilir.

Mevzu bir çocuk olduğunda, çiftler boşanmadan evvel veya sonra bakiye dek birbirlerinin yaşamında olduklarını unutmamalıdır. Müsamahalı veya değil, edepsiz ya da hürmetli, katı ya da taviz verici, tüm bu tercihler sizin elinizdedir ve tercihleriniz çocuğunuzun refahı açısından oldukça ehemmiyetlidir.

Boşanma hakikatleştiğinde, her bir aile azası, farkında olsun ya da olmasın, bir çeşit yeis yaşıyor. Çiftler ilk defa aşık olduklarında, genellikle kendilerini güvende, sevgi dolu ve keyifli sezdiren baki bir sevgi ile dolarlar. İlişki makûslaştıkça, genellikle derin bir hayal kırıklığı ve yeis olur. Yeis çoğu zaman hiddet tarafından kamufle edilir, bu da yansıtma veya yargılama yoluyla bunalım olarak ortaya çıkabilir ve çiftler arasındaki çatışmaları çoğaldırabilir.

Boşanma sürecinden geçen bir hayli insan uzun zaman sonra dahi, eşlerine karşı hayal kırıklığı ve hiddet dinlediğini belirtiyor. Bu duyguları terapistlere müracaat etmek gibi uygun destekleyici yollarla, sıhhatli bir biçimde idareyememek, çocukta duygusal hasar ve problemlere neden olabilir.

Siz, anneleri veya babaları olarak, her zaman çocuğunuzun bir parçası olacaksınız. Eşler birbirlerini yargılıyor, kınıyor veya iblisleştiriyorsa, çocuk bu iletileri manevileştirebilir ve kendini makûs hissedebilir. Ayrıca, bu yargılamalar çocuğu bir bireyi korunmaya veya taraf yakalamaya, kutuplaştırmaya güçler. Ebeveynlerinden biriyle irtibatı kesmeleri için teşvik edilen çocuklar, kalplerinin ikiye bölündüğünü sezebilir. Bu gerilim, senelerce çocukları incitebilir, rahatsız edebilir ve yaşama karşı yasaklayabilir. Asabiyseniz ve daha önceki eşinize eforlu bir ileti iletmeniz gerekiyorsa, bunun için çocuğunuzdan uzak uygun bir yer ve zaman seçmelisiniz. Bu stil vaziyetleri bir terapist veya arabulucu ile çözebilirsiniz.

Çocuklarınızla her zaman meblağlı geçim ve diyalog halinde olun. “Bu senin yanılgın değil.” “İkimiz de senin için buradayız.” “İyisin ve hoşlanılıyorsun.” “Her şey yoluna girecek.” gibi tümceler bu süreç için şifreniz olmalı. Öncelikle kendinize iyi bakarsanız, daha önceki eşiniz ve çocuklarınızla yapıcı bir biçimde bağlantı kurma kapasitenizi kuvvetlendirirsiniz.

Daha Önceki eşinize baktığınızda, onun yanılgılarını veya iyi taraflarını görmek tamamen sizin tercihinizdir. Rahatsız edici hatıraları kafanızda canlandırmayı seçebilir ya da iyi günleri hatırlayabilrisiniz. Yaşanmışlıklardan bağımsız, bu erkek ya da bayan, sevgili çocuklarınızın babası ya da annesidir ve her zaman olacaktır. Bu mevzuda dikkatli olmak, makûs hatıralardan uzak durmak, aklı serinkanlılaştırmaya ve beraber devam edeceğiniz bu ebeveynlik safhasına yumuşaklık katmanıza dayanakçı olacaktır.

Galibiyetli ebeveynlik, işlerin değişeceğini kabul etmenizi gerektirir. Çocuklarla beraber yeni gelişim meseleleri ve dönüm noktaları ortaya çıkacaktır. Parasal gidişat değişebilir, muhtelif sıhhat meseleleri ortaya çıkabilir, yeni aşklar, ilişkiler ve konutluluklar olabilir. Ne kadar istekli olursanız ve hayatın akışını ne kadar evvelden hipotez ederseniz, farklılıkları o kadar rahat kucaklarsınız ve yol herkes için daha sevinçli bir hal alacaktır.

Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

0 0 votes
Article Rating

Categories:   EVLİLİK

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments