Çocuğunuzu Boğulmaktan Nasıl Kurtarırsınız?

Cocugunuzu Bogulmaktan Nasil Kurtarirsiniz
Kategori: Anne Bebek
Temmuz 18 2021
: 0

Çocuğunuzu Boğulmaktan Nasıl Kurtarırsınız?

Lindsey’nin koltuğunun yanından hızla geçen cankurtaran birdenbire ortaya çıktı. Dört adım sonra havadaydı, çocuklarının oynadığı yerin tam ortasına atlıyordu.

Daha ayağa kalkamadan, genç gardiyan 10 yaşındaki çocuğunu yüzeye bastırdı ve havuzun kenarına geri çekildi. Biri çocuğunun adını bağırıyordu ve genç çocuk ağlamaya başladı. Küçük oğlu gözünün önünde boğuluyordu ve bunun olduğuna dair hiçbir fikri yoktu.

Muhafız gitmesine izin verene ve o ıslak, kollarına doğru koşana kadar Lindsey, bağıranın kendisi olduğunu fark etti.

Boğulma Beklediğiniz Gibi Görünmüyor

Gardiyan bu annenin görmediği neyi gördü? Boğulma, çoğu insanın beklediği şiddetli, sıçrayan, yardım çağrısı değildir. Cankurtaran, uzmanlar ve deneyimler tarafından boğulmayı tanımak için eğitildi. Lindsey ise boğulmanın nasıl bir şey olduğunu televizyon izleyerek öğrenmişti. Çocuklarınızı suya yakın bir yerde doğuracaksanız, cankurtaranların yanında olsun ya da olmasın ne arayacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız.

Eski bir Sahil Güvenlik kurtarma yüzücüsü olarak Lindsey’inki gibi hikayeler beni şaşırtmıyor ve onları her zaman duyuyorum. Boğulma neredeyse her zaman aldatıcı derecede sessiz bir olaydır. Dramatik koşullanmanın (televizyon) bizi aramaya hazırladığı el sallama, su sıçratma ve bağırma, gerçek hayatta nadiren görülür.

Boğulma Kaza Sonucu Ölümün 2. Nedenidir

Francesco A. Pia, Ph.D. tarafından adlandırılan İçgüdüsel Boğulma Tepkisi, insanların suda gerçek veya algılanan boğulmayı önlemek için yaptıkları şeydir. Ve çoğu insanın beklediği gibi görünmüyor. Çok az sıçrama, el sallama ve herhangi bir şekilde bağırma veya yardım çağrısı yok.

Yüzeyden boğulmanın ne kadar sessiz ve dramatik olmadığı hakkında bir fikir edinmek için şunu düşünün: Bu, 15 yaş ve altındaki çocuklarda (araç kazalarının hemen arkasında) kaza sonucu ölümlerin iki numaralı nedenidir – boğulacak yaklaşık 750 çocuğun. Gelecek yıl, yaklaşık 375’i bir ebeveynin veya başka bir yetişkinin 25 yard yakınında boğulacak. Bu boğulmaların yüzde onunda, yetişkin, bunun gerçekleştiğini bilmeden onları gerçekten izleyecektir (kaynak: CDC).

İçgüdüsel Boğulma Tepkisi

Boğulma boğulma gibi görünmüyor – Dr. Pia, Sahil Güvenlik’in On Scene Magazine dergisindeki bir makalede içgüdüsel boğulma tepkisini şöyle tanımladı:

1. Nadir durumlar dışında, boğulan insanlar fizyolojik olarak yardım isteyemezler. Solunum sistemi nefes almak için tasarlanmıştır. Konuşma ikincil veya üst üste binen işlevdir. Konuşma gerçekleşmeden önce nefes almanın gerçekleştirilmesi gerekir.

2. Boğulan insanların ağızları dönüşümlü olarak suyun altına batar ve su yüzeyinin üzerinde yeniden ortaya çıkar. Boğulan insanların ağızları, nefes vermeleri, nefes almaları ve yardım çağırmaları için suyun yüzeyinden yeterince yukarıda değildir. Boğulan kişilerin ağızları yüzeyin üzerindeyken, ağızları su yüzeyinin altına batmaya başlayınca hızla nefes alıp verirler.

3. Boğulan insanlar yardım için el sallayamazlar. Doğa içgüdüsel olarak onları kollarını yana doğru uzatmaya ve suyun yüzeyine bastırmaya zorlar. Suyun yüzeyine bastırmak, boğulan insanların nefes almak için ağızlarını sudan kaldırabilmeleri için vücutlarını kullanmalarına izin verir.

4. İçgüdüsel Boğulma Tepkisi boyunca, boğulan kişiler kol hareketlerini gönüllü olarak kontrol edemezler. Fizyolojik olarak, suyun yüzeyinde boğulan insanlar boğulmayı durduramazlar ve yardım için el sallama, bir kurtarıcıya doğru hareket etme veya bir kurtarma ekipmanına uzanma gibi gönüllü hareketler yaparlar.

5. İçgüdüsel Boğulma Tepkisi’nin başından sonuna kadar insanların vücutları, destekleyici bir tekme belirtisi olmaksızın suda dik durur. Boğulan bu insanlar, eğitimli bir cankurtaran tarafından kurtarılmadıkça, suya batmadan 20 ila 60 saniye önce su yüzeyinde mücadele edebilirler.

Boğulma Belirtileri

Bu, yardım için bağıran ve döven bir kişinin gerçekten başının belada olmadığı anlamına gelmez – su sıkıntısı yaşıyorlar. Her zaman içgüdüsel boğulma tepkisinden önce ortaya çıkmayan su sıkıntısı uzun sürmez – ancak gerçek boğulmanın aksine, bu kurbanlar yine de kendi kurtarmalarına yardımcı olabilir. Can simidi tutabilir, yüzük fırlatabilir, vb. Kişiler sudayken diğer boğulma belirtilerine bakın:

• Baş suda, ağız su seviyesinde

• Ağız açıkken baş geriye eğik

• Gözler camsı ve boş, odaklanamıyor

• Gözler kapalı • Alnın veya gözlerin üzerinde saç

• Bacakları kullanmama – Dikey

• Hiperventilasyon veya nefes nefese kalma

• Belirli bir yönde yüzmeye çalışmak ancak ilerleme kaydetmemek

• Sırt üstü yuvarlanmaya çalışmak

• Merdiven tırmanışı, nadiren sudan çıkar.

Çocuklarınızı Nasıl Kurtarırsınız

Bu nedenle, çocuklarınız suda oynuyorsa ve her şey yolunda gidiyorsa, çok emin olmayın. Bazen birinin boğulduğunun en yaygın belirtisi boğuluyor gibi görünmemeleridir. Sadece su basıyor ve yukarı bakıyorlar gibi görünebilirler. Emin olmanın bir yolu? Onlara “İyi misin?” diye sorun. Eğer cevap verebilirlerse – muhtemelen öyledir. Boş bir bakışla dönerlerse, onlara ulaşmak için 30 saniyeden az süreniz olabilir. Unutmayın – suda oynayan çocuklar ses çıkarır. Sessiz olduklarında, onlara ulaş ve nedenini öğren.

Source link

Best Kadın

Blogger