Ev Kiralamak Parayı Çöpe Atmak Değildir

Ev Kiralamak Parayı Çöpe Atmak Değildir
Kategori: İp Uçları
Temmuz 15 2021
: 0

Ev Kiralamak Parayı Çöpe Atmak Değildir

Kiralamak Parayı Çöpe Atıyor_

Konuşmamız gerek. Daha spesifik olarak, kişisel finans dünyasında yolunu bulan en yaygın mitlerden biri hakkında konuşmamız gerekiyor. O efsane:

“Kiralamak parayı çöpe atmaktır.”

Haftada birden çok kez, kiralayarak paralarını çöpe atmaktan korktukları için ev satın almak isteyen insanlardan haber alıyorum. Belki bunu ailelerinden duymuşlardır, belki de internetteki yabancılardandır.

Bu yazımda sizlere kiralamanın ne kadar kesin olduğunu göstererek bu yanılgıyı gidermek istiyorum. değil parayı çöpe atmak.

Ev Kiralamak Parayı Çöpe Atıyor mu?

İnsanlar neden kiralamanın parayı çöpe attığını söylüyor?

Kiralamanın neden kesinlikle parayı çöpe atmadığından bahsetmeden önce, insanların neden böyle düşündüklerine değinelim.

1. İpotek ödemeniz evinizde eşitlik sağlar

Her ay ipoteğinizi ödediğinizde, ödemenizin bir kısmı anaparanıza, yani başlangıçta ödünç aldığınız miktara gider.

Öz sermayeniz, evinizin değeri ile hala ipoteğinize borçlu olduğunuz anapara arasındaki farktır. Ve anaparanızı ödedikçe, evdeki eşitliğiniz artar.

2. Ev sahipleri yükselen ev değerlerinden faydalanıyor

Emlak piyasası gelgit ve akış gösterebilir, ancak ev değerleri genellikle zamanla artar. Sonuç olarak, birçok ev sahibi, evlerini ödediklerinden daha fazlasına satabilmekte ve bu da sermaye kazancıyla sonuçlanmaktadır.

Bu ifadelerden herhangi birinin geçerliliğini tartışmayacağım. İpoteğinizi ödemenin evinizde eşitlik oluşturduğu ve evinizin değerinin yıllar içinde artacağı kesinlikle doğrudur. Ancak sonraki birkaç bölümde, bu şeylerin neden düşündüğünüz kadar önemli olmadığı hakkında konuşacağız.

Ev sahibi olmanın yatırım getirisi

Ev değerlerinin yıllar içinde sürekli olarak arttığı doğrudur. 1940’tan bu yana, ev değerleri yılda ortalama %5.5 arttı.

Yatırım deneyiminize bağlı olarak, %5,5’in kulağa oldukça iyi geldiğini düşünebilirsiniz. Peki ya diğer yatırımlarla karşılaştırdığınızda?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre, borsa yıllık ortalama %10’luk bir getiri görüyor. Bu, bir evin değerindeki artışın neredeyse iki katı.

Peki bu yüzdeler ne kadar farklı?

Diyelim ki yıllık %5,5 getirisi olan bir yatırıma 30 yıl boyunca ayda 100$ yatırım yaptınız. 30 yıl sonra, 87.000 dolardan fazla paranız olur.

Ama aynı 100 doları bir yatırıma yatırmış olsaydınız, %10’luk bir getiri? Bileşik faiz nedeniyle, sonunda sadece 200.000 $ ‘lık bir çekingenlik elde edersiniz – %5,5’lik bir yatırımın getirisinin iki katından fazla.

Bir ev için ödediğiniz tutarın, ona yaptığınız tek yatırımdan çok uzak olduğunu da unutmamak gerekir. Diğer tüm masrafları hesaba kattığınızda, değer artışından elde ettiğiniz getirilerin tamamen ortadan kalkması muhtemeldir.

Hesabı yapalım: Kiralamaya karşı satın alma

Kiralayarak parayı çöpe attığınızı düşünmek kolaydır çünkü her ay ödediğiniz para evinizde eşitlik oluşturmaz. Ama fikrinizi değiştirebilecek bir örneğe bakalım.

Kapanış maliyetleri

Kapanış maliyetleri, ev sahipliğinin devam eden bir gideri değildir, ancak ilk yılda önemli bir maliyet oluştururlar. Kapanış maliyetleri, evin satın alma fiyatının %1 ila %3’ü arasındadır. 335.000 ABD Doları değerinde bir ev için kapanış maliyetleriniz 3.350 ABD Doları olacaktır.

Faiz

Diyelim ki ayda 1.500 dolara bir daire kiralıyorsunuz. Kira parasını çöpe atmaktan bıktınız, bu yüzden aylık 1.500 dolarlık ipotek ödemesiyle 335.000 dolarlık o evi satın alıyorsunuz.

Ancak bu 1,500 doların tamamı evinizde eşitlik oluşturmaz. Aslında, ev sahibi olmanın ilk yıllarında, aylık ödemenizin çoğu faize gider. %3,5 faiz oranınız varsa, ödemenizin yaklaşık 11.622$’ı ilk yıl faize gider.

Not: Bu sayıları Bankrate’in 335.000 $’lık bir ipotek ve %3,5’lik bir faiz oranı için ipotek amortisman hesaplayıcısını kullanarak buldum.

Mülkiyet vergisi

Şimdi emlak vergilerinden bahsedelim. Oranlar, yaşadığınız yere göre değişir. Ancak ABD Sayım Bürosu’na göre, ortalama hane halkı her yıl emlak vergilerine yaklaşık 2.471 dolar harcıyor. Bunu, bu örneğin amaçları için kullanacağız.

Ev sahibi sigortası

Ev sahipliğinin devam eden bir başka maliyeti de ev sahibi sigortasıdır. Maliyet, yaşadığınız yere, evinizin büyüklüğüne, ne kadar kapsama alanı istediğinize ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişecektir. ValuePenguin’e göre, ev sahibi sigortasının ortalama maliyeti yılda 1.445 dolar.

Bakım

Son olarak, ev bakımı hakkında konuşalım. Bir ev sahibi olarak, yapılması gereken onarımlardan siz sorumlusunuz. Arayacak başka ev sahibi yok.

Ne yazık ki, her yıl bakım için ne kadar harcayacağınızı tahmin etmek imkansızdır. Ancak uzmanlar, evinizin maliyetinin yaklaşık %1’ini planlamanızı önerir. 335.000 dolarlık evinizde, 3.335 dolar harcamayı bekleyebilirsiniz.

Kiralamaya karşı satın alma: Karar nedir?

İnsanlar kiralamanın parayı çöpe atmak olduğunu tartışmayı severler. Ancak gördüğünüz gibi, ev sahibi olmanın, evdeki öz sermayenizi oluşturmayan birçok masrafı var. Ev sahibi olduğunuz ilk yılla kiraya ne kadar para harcadığınızı karşılaştıralım.

kiralamak vs sahip olmak

Gördüğünüz gibi, ev sahipliğinizin ilk yılında, kiralayacağınızdan çok daha fazlasını “atıyorsunuz”. Ve elbette, kapanış maliyetleri devam eden bir maliyetten ziyade tek seferlik bir maliyettir. Ancak bu maliyeti ortadan kaldırsanız bile, yine de bir ev sahibi olmak için yılda kiralamaktan daha fazla para harcarsınız.

Ev sahibi olmak vs gayrimenkul yatırımı

Bunların hiçbiri gayrimenkul yatırımından para kazanamayacağınız anlamına gelmez. Aslında, emlak inanılmaz derecede karlı olabilir. Ancak birincil eviniz bir yatırım mülkü değildir.

Bir yatırım mülkü satın aldığınızda, artan ev değeri gerçekten para kazandığınız yer değildir. Mülkü kiralayarak ve her ay pasif gelir getirerek paranızı kazanırsınız.

Kiralamak satın almaktan daha mı iyi?

Bu makaleyi okuyor olabilirsiniz ve ev sahibi olmanın kötü bir fikir veya para kaybı olduğunu söylediğimi düşünebilirsiniz. Ama bu uzaktan doğru değil. Aslında, kocam ve ben şu anda bir ev için para biriktiriyoruz.

Bir ev sahibi olmak istiyoruz çünkü topluluğumuzu seviyoruz ve bunun daha kalıcı bir parçası olmak istiyoruz. Gerçekten bizim olan bir alan istiyoruz. Köpeğimizin koşabileceği ve arkadaşlarımızı eğlendirebileceğimiz bir avlu istiyoruz.

Ayrıca ev kiralamayı sevmemin birçok nedeni var. Yazın çim biçmek, kışın karı küreklemek zorunda olmamayı seviyorum. Bir cihaz bozulursa, ev sahibimin onu değiştirmesini seviyorum. Taşınmak istersem bunu çok az bir ihbarla yapabilirim çünkü önce bir ev satmam gerekmiyor.

Bir ev sahibi olmak için birçok harika neden var ve kiralamak için birçok harika neden var. Ancak ev sahipliğinin faydaları finansal değildir.

Son düşünceler

Hepimiz kiralamanın parayı çöpe attığına dair finansal efsaneyi duyduk. Ve bir ev sahibi olmak için birçok harika neden olsa da, para biriktirdiğinizi düşünmek onlardan biri değil. Aslında, yukarıda da düşündüğümüz gibi, aslında bir ev sahibi olarak çok daha fazla parayı çöpe atıyorsunuz.

İyi haber şu ki, anne babanız veya toplum size ne söylerse söylesin, kendiniz için doğru seçimi yapabilirsiniz.

Source link

Best Kadın

Blogger