Finansmanınızı Otomatikleştirmenin 6 Kolay Yolu

6 Easy Ways to Automate Your Finances
Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 17 2021
: 0

Finansmanınızı Otomatikleştirmenin 6 Kolay Yolu

Finansmanınızı Otomatikleştirmenin 6 Kolay Yolu

Her ay mali durumunuza ne kadar zaman harcadığınızı hiç eklediniz mi?

Veya, mali durumunuz üzerinde çalışmak için harcadığınız zamandan ayrı olarak, mali durumunuz hakkında stres atmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz?

Mali durumumu değiştirmeye ilk karar verdiğimde, bana haftada saatler gibi geldi. Haftada saat ve hiç ilerleme kaydedemedim.

Ve ilerleme olmadan ne kadar çok zaman harcarsam, stres hayatımın diğer her bir parçasını o kadar fazla yiyip bitirirdi.

Sonunda bana zaman kazandıran, stresimi azaltan ve sonunda bir fark yaratmaya başlayan bir numara buldum: mali durumumu otomatikleştirmek.

Para zor olmak zorunda değil. Aslında bazen en kolay çözüm aynı zamanda mali durumunuzda en büyük farkı yaratan çözümdür.

Bu makalede, finansmanınızı otomatikleştirmenin neden önemli olduğunu ve başlamanın altı kolay yolunu paylaşıyorum.

Finansmanınızı Otomatikleştirmenin 6 Kolay Yolu

Finansmanınızı otomatikleştirmek neden önemlidir?

Finansmanınızı otomatikleştirmenin, finansınızı bir sonraki seviyeye taşımanın en basit ve en etkili yollarından biri olduğuna gerçekten inanıyorum.

Bunun en iyi yol olduğunu düşünmemin birkaç nedeni var:

  1. Finansmanınızı otomatikleştirmek size zaman kazandırır. Muhtemelen, her ay mali durumunuza düşündüğünüzden daha fazla zaman harcıyorsunuz. Faturaları ödemek, ne kadar paranız kaldığını görmek için hesabınızı kontrol etmek ve çok daha fazlası var. Ne kadar çok otomatikleştirirseniz, o kadar çok zaman kazanırsınız.
  2. Finansmanınızı otomatikleştirmek size para kazandırır. Hiç bir faturayı zamanında ödemeyi unuttunuz ve geç ödeme cezasına takıldınız mı? Ya da belki ne kadar para harcadığınızı fark etmediniz ve bu yüzden bankanız size kredili mevduat ücreti mi verdi? Finansmanınızı otomatikleştirdiğinizde bu şeylerden kaçınabilirsiniz.
  3. Finansmanınızı otomatikleştirmek kredinizi korur. Aylık bir ödemeyi kaçırdığınızda, kredi puanınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ve kredi puanınız, gelecekteki hedeflerinize yardımcı olmak için kredi ve kredi kartı alıp alamayacağınızı belirler.
  4. Mali durumunuzu otomatikleştirmek, aksi takdirde ulaşamayacağınız hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur. Finansmanımı otomatikleştirene kadar hedeflerim için gerçekten para biriktirmeye başlamadım. Bir ev için para biriktiriyor, borcunu ödüyor veya başka bir şey yapıyor olsanız da, mali durumunuzu otomatikleştirmek oraya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
  5. Mali durumunuzu otomatikleştirmek stresi azaltır. Bazı insanlar için paralarını yönetmek büyük bir stres kaynağıdır. Her ay fatura ödemek veya paranızın nereye gittiği konusunda endişelenmek gibi size çok fazla stres getiren şeyleri ortadan kaldırabileceğinizi hayal edin.

Finansmanınızı nasıl otomatikleştirirsiniz?

Finansmanınızı otomatikleştirmeye başlamaya hazır mısınız? İşte herkesin otomatikleştirebileceği 6 kolay yol. En iyi yanı, her birinin kurulumunun yalnızca birkaç dakika sürmesi, ancak bunların tümü size her ay tonlarca zaman kazandıracak.

1. Otomatik fatura ödemesini ayarlayın

Finansmanınızı otomatikleştirme konusunda yepyeniyseniz, otomatik fatura ödemeyi ayarlamak, başlamak için mükemmel bir yerdir. Kurulumu sadece birkaç dakika sürer ve her ay size zaman kazandırır.

Sanırım hemen hemen her şirket, müşterilerine bu noktada otomatik ödeme ayarlamasına izin veriyor. Bazıları otomatik ödemeyi kullandığınızda indirim bile sunar.

Otomatik fatura ödemeyi kullanmanın iki büyük faydası vardır. İlk olarak, her bir faturanızı oturup manuel olarak ödemek zorunda olmadığınız için size her ay zaman kazandırır.

Diğer yararı, potansiyel olarak size para kazandırabilmesi ve kredi puanınızı koruyabilmesidir.

İşler çatlaklardan düşüyor – herkesin başına geliyor! Ve ne yazık ki, bazen çatlaklardan düşen şey, faturayı zamanında ödemektir.

Bir faturaya geç kaldığınızda, genellikle bir geç ödeme cezası ve kredi raporunuzda bir ding ile takılırsınız. Otomatik ödemeyi ayarlayarak, bunun için bir daha asla endişelenmenize gerek kalmaz.

2. Tasarruflarınızı otomatikleştirin

Tasarruflarımı otomatikleştirmenin mali durumum için yaptığım en önemli değişikliklerden biri olduğunu söylerken şaka yapmıyorum.

Her ay kendime, ayın sonunda kalan parayı biriktireceğimi söylerdim. Ama bir şekilde, ayın sonu geldiğinde hiçbir şey kalmamıştı.

Sonunda, her ay ödememi aldıktan sonraki gün çek hesabımdan tasarruf hesabıma otomatik bir transfer ayarladım. Bunu hiç düşünmek zorunda kalmadım ve dürüstçe çek hesabımda daha az para olduğunu fark etmedim ve yine de birikimlerim büyüyordu.

Bu otomatik transferleri pek çok amaç için kullanabilirsiniz.

Hâlâ acil durum fonunuzdan tasarruf ediyorsanız, her ay yüksek getirili bir tasarruf hesabına para aktarabilirsiniz.

Acil durum birikimlerinizi tamamen finanse ettiğinizde, diğer büyük hedefler için birikim yapmak için otomatik transferlerinizi kullanabilirsiniz.

Okuyun: Acil Durum Fonunuzu Nasıl Oluşturursunuz ve Ne Kadar Tasarruf Edersiniz?

3. Bir bütçe uygulamasıyla harcamalarınızı takip edin

Konuştuğum birçok insan, her masrafı takip etme fikrini yorucu buluyor. Bu insanlar için, bunu sizin için yapan bir bütçe uygulamasına kaydolmanızı öneririm.

Çoğu bütçeleme uygulamasında, bütçenizi banka hesaplarınıza ve kredi kartlarınıza bağlayabilirsiniz ve bu, tüm harcamalarınızı otomatik olarak çeker. Ayrıca, harcamalarınızı otomatik olarak kategorilere ayıracak şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece her kategoride ne kadar harcadığınızı kolayca görebilirsiniz.

Sizin için mükemmel bütçeleme uygulamasını bulmanıza yardımcı olmak için birkaç blog yazısı yazdım:

4. Ekstra borç ödemeleri ayarlayın

Yüksek miktarda borcu ödemeye çalışıyorsanız, bunun ne kadar sürebileceğini bilirsiniz. Ve hızlandırmanın en iyi yolu, borç kartopu veya borç çığını kullanarak ekstra borç ödemeleri yapmaktır.

Otomatik ödeme ayarladığınızda, her ay borcunuza ekstra para yatırmayı taahhüt etmiş olursunuz. Ve bu taahhüt, sizi planlanandan önce borçsuz hale getirecek olan şeydir.

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak, her ay ekstra bir ödeme ayarlayabilirsiniz. Veya normal aylık ödemenizi otomatikleştirebilir, ancak gereken minimum tutardan daha büyük bir ödeme planlayabilirsiniz.

5. Emeklilik katkı paylarını otomatikleştirin

Üniversiteden sonraki ilk işverenim, her ay maaşımın %7’sini bir emeklilik hesabına yatırmamı istemeseydi, emeklilik için biriktirmiş olmayacağımdan neredeyse eminim.

Dürüst olmak gerekirse, çok uzak görünüyordu ve sanki yıllar önce bunun için endişelenmem gerekiyordu.

Şimdi, neredeyse on yıl sonra, işverenimin otomatik emeklilik katkı paylarına ihtiyacı olduğu için ne kadar minnettar olduğumu anlatamam.

İşvereniniz bir 401(k) planı sunuyorsa, emeklilik tasarruflarınızı otomatikleştirmenin açık ara en kolay yolu, işvereninizin vergi öncesi parayı alıp hesabınıza koymasını sağlamaktır. Şanslıysanız, bir kısmını eşleştirmeyi bile teklif edebilirler.

İşvereniniz bir emeklilik planı sunmuyorsa veya serbest meslek sahibi olduğunuz için işvereniniz sizseniz, hala birçok seçeneğiniz var.

401(k) teklif etmeyen bir işvereni olanlar için, bireysel emeklilik hesabı (IRA) ve otomatik aylık transferler kurmanızı tavsiye ederim.

Serbest meslek sahibiyseniz, tam zamanlı işinizle birlikte işi yürütüyor olsanız bile, daha da fazla seçeneğiniz var. Serbest meslek sahibi olduğunuzda emeklilik için nasıl para biriktireceğinizle ilgili bütün bir rehber yazdım.

Ne kadar tasarruf edeceğinizden emin değil misiniz? Emekliliğe yetecek kadar her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini bulmak için birçok çevrimiçi emeklilik hesaplayıcısı var – NerdWallet’in hesaplayıcısını tavsiye ederim.

6. Ücretsiz kredi izlemeyi kurun

Kredi puanınız, genel finansal resminizdeki en önemli sayılardan biridir. Ve kredi raporunuza giren herhangi bir şey, bu puanı olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemesi muhtemeldir.

Çok fazla insan, kredi başvurusunda bulunana ve banka onlara kötü haberi verene kadar kredi raporlarındaki olumsuz işaretleri öğrenmiyor.

Kredinizi sizin için otomatik olarak izleyen pek çok hizmet var – bazıları ücretsiz bile -. Credit Karma kullanıyorum ve kredi kartlarımdan biri de kredi kartına sahip olmak için bu hizmeti ücretsiz sunuyor.

Negatif bir işaret belirirse, bunu hemen bileceksiniz.

Okuyun: Kredi Puanınızı Hızla Yükseltecek 7 Hile

Son düşünceler

Mali durumunuzu otomatikleştirmek, mali durumunuzu bir sonraki seviyeye taşımanın en basit ama en etkili yollarından biridir. Otomatik fatura ödemesini ayarlayarak yavaş başlayabilirsiniz.

Bu listedeki her şeyi işaretledikten sonra, her ay mali durumunuz hakkında endişelenmek için ne kadar az zaman harcadığınızı fark edeceksiniz.

Source link

Best Kadın

Blogger