Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırmayı Nasıl Durdurursunuz?

Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 17 2021
: 0

Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırmayı Nasıl Durdurursunuz?

Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırmayı Nasıl Durdurursunuz?

Para koçluğu yapan müşterilerden duyduğum en yaygın şikayetlerden birini bilmek ister misin?

“Arkadaşlarıma bakıp benden daha iyi durumda olduklarını hissetmekten kendimi alamıyorum.”

İnsanlar, arkadaşlarının daha fazla para kazandığını, çok fazla borcu olmadığını ya da aynı finansal engellerle karşılaşmadığını hissetme eğilimindedir.

Ve böylece saatlerce karşılaştırma yaparak, çok paraları olmadığı için kıskanarak ya da daha iyi bir yerde olamamaktan daha az hissederek geçirirler.

Tüm bu karşılaştırma, sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyuyor ve ihtiyacınız olmadığında küskün hissetmenize neden oluyor.

Çünkü olay şu: kendinizi finansal olarak karşılaştırdığınız insanlar kendilerini başka biriyle – belki de sizinle – karşılaştırıyorlar.

Bu makalede, kendi mali durumunuzu başkalarınınkiyle karşılaştırmayı neden bırakmanız gerektiğini ve sonunda bunu nasıl yapabileceğinizi paylaşıyorum.

Kendinizi Finansal Olarak Başkalarıyla Karşılaştırmayı Nasıl Durdurursunuz?

Neden kendi mali durumunuzu başkalarınınkiyle karşılaştırmayı bırakmanız gerekiyor?

Yalnızca vurgu makarasını görüyorsunuz

En son ne zaman sosyal medyada maddi sıkıntılarınız, eşinizle yaptığınız kavga veya işte geçirdiğiniz kötü gün hakkında bir şeyler paylaştınız?

Sanırım pek olası değil. İnsanlar zor şeyleri sosyal medya sayfalarında paylaşma eğiliminde değiller. Bunun yerine, vurgu makaralarını paylaşırlar. Mutlak en iyi günlerini ve en sevdikleri anları paylaşırlar.

Ve o anlardan, birinin hayatının gerçekten nasıl göründüğü hakkında hiçbir fikriniz yok.

Hayalinizdeki tatile yeni çıkmış birine bakmak ve bunu karşılayabildiğini ve yapamayacağınızı kıskanmak kolaydır. Ama göremeyebileceğiniz şey, her şeyi bir kredi kartına koydukları ve ödemelerinin yıllar alacağıdır.

Bu sadece bir örnek, ancak birinin sosyal medyada paylaştığı şeyin perde arkasında neler olup bittiğine dair gerçekten iyi bir gösterge olmadığını gösteriyor.

Karşılaştırma kendi ilerlemenizi yavaşlatır

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanın ne kadar yorucu olabileceğini hiç fark ettiniz mi?

Akranlarınızın sizinle aynı öğrenci kredisi borcuyla mücadele etmediğini fark ediyorsunuz ve tüm zamanınızı bunu düşünerek geçiriyorsunuz.

Bu arada, hedeflerinize nasıl daha hızlı ulaşacağınızı düşünerek zaman harcamazsınız. Bu karşılaştırma tuzağı sizi olmak istediğiniz yere götürmenize yardımcı olmak yerine aslında sizi geride tutar.

Karşılaştırma yapmak için çok iyi bir nedeniniz yoksa (yani, maaşınızı sektörünüzdeki diğer kişilerle, adil bir şekilde tazmin ettiğinizden emin olmak için karşılaştırmak), aslında size zarar veriyor.

Karşılaştırma daha fazla harcamaya yol açar

Mali durumunuzu diğer insanlarınkiyle karşılaştırmak çok hızlı bir şekilde gerçekten pahalı olabilir.

2019’da yapılan bir anket, Y kuşağının %48’inin sahip olmadığı parayı harcadığını ve arkadaşlarına ayak uydurmak için borca ​​girdiğini ortaya koydu.

Çılgın olan, bize ayak uydurmak için borca ​​giren diğer insanlara ayak uydurmak için borca ​​girmemiz.

Belki arkadaşına bakar ve “Bu kızın seyahatini karşılayabileceğimden emin değilim, ama o da benim aldığım kadar kazanıyor. Bu yüzden sanırım o bunu karşılayabiliyorsa, ben de yapabilirim.”

Ve sana bakıyor ve tam olarak düşünüyor. aynı. Şey.

Bir dahaki sefere bir arkadaşınız sizin fiyat aralığınızın biraz dışında bir şey önerdiğinde, bunun yerine bir bütçe alternatifi yapıp yapamayacağınızı sorun. Şarap ve şarküteri için happy hour yapmak yerine, kendi evinizde bir DIY versiyonu yapıp yapamayacağınızı sorun. Diğer insanların da aynı şeyi yapmayı tercih edeceğine bahse girmeye hazırım.

Öncelikleriniz herkesinkiyle aynı değil

Herkesle aynı şeyleri karşılayamayacağınız için kıskanç veya kırgın hissetmek kolaydır. Ama aynı şeyleri isteyip istemediğinizi kendinize sormayı gerçekten bıraktınız mı?

Makyaj ve giyim üzerine savurganlık yapabilen insanları kıskanırdım. Ve bazen onları kendime almak için bütçeyi aştım.

Ama gerçekten düşündüğümde, bunun ben olmadığımı anladım. Temelde her gün aynı kıyafeti giyerim ve nadiren makyaj yaparım. Bunu yaptığımda, eczane işleri gayet iyi.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, onların önceliği kısa vadeli memnuniyet olabilirken, sizinki uzun vadeli güvenlik ve mutluluk olabilir.

Elbette, daha fazla tatile gidebilir veya daha pahalı bir araba ödemesine sahip olabilirsiniz. Ama ne pahasına olursa olsun?

Bu şeylere daha fazla para harcamak, sizi erken emekli olmak, hayalinizdeki evi satın almak veya bir iş kurmak gibi uzun vadeli hedeflerinizden alıkoyabilir.

Herkesin kendi savaşları vardır

Bir başkasının mali durumunun gerçekten neye benzediğini gerçekten bilmediğiniz gibi, hayatlarının geri kalanının da neye benzediğini bilmiyorsunuz.

Herkesin kendi savaşları vardır. Sizinki finansal olabilir ve bir başkası olmayabilir.

Ancak kıskandığınız kişi, mutsuz bir ilişki mi, ailede bir hastalık mı yoksa tamamen başka bir şey mi hakkında hiçbir fikriniz olmayan bir şeyle karşı karşıya olabilir. Aslında, aynı mücadeleyle uğraşmadığınız için hayatınıza bakıyor ve kıskanıyor olabilirler.

Mali durumunuzu karşılaştırmayı nasıl durdurabilirsiniz?

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmak kolay değil, özellikle de diğer insanların hayatlarını sosyal medyada bu kadar çok gördüğümüzde. Ancak biraz çalışma ve pratikle zihniyetinizi değiştirebilir ve bu karşılaştırma tuzağına düşmeyi bırakabilirsiniz.

Hedeflerinizi öne ve merkeze koyun

Başka birinin mali durumunu düşünerek harcadığınız her dakika için, kendinizinkini düşünerek harcadığınız bir dakika eksiltilir. Ve kendi hedeflerinizi düşünmek için harcamadığınız zaman, sonunda onlara ulaşacağınız tarihi geriye iter.

Mali durumunuzu değiştirmek istiyorsanız, hedeflerinizi öne ve merkeze koyun. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Oturup belirli ve eyleme geçirilebilir hedefler belirlemek
  • Hedeflerinizi her gün göreceğiniz bir yere yazın.
  • Hedefleriniz üzerinde çalışmak için her hafta takviminize zaman ayırın
  • Zihniniz başkalarının finansmanına odaklanmaya başladığında, oturun ve bütçenizi güncellemek kadar basit olsa bile sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak bir şeyler yapın.

Parayla ilgili zihniyetinizi değiştirin

Para size ne hissettiriyor?

Birçok insan için cevap endişeli, kızgın, stresli, kırgın, depresif ve çok daha fazlası. Ve her şeyin yolunda gitmediğini veya sizi engelleyen tüm mali mücadeleleri düşündüğünüzde böyle hissetmek kolaydır.

Ama ya para hakkındaki düşüncelerinizi değiştirirseniz?

Örneğin, borcunuzu ödemek için çalıştığınızı varsayalım. Ve her ay o borcu ödediğinizde her türlü olumsuz duyguyu hissediyorsunuz.

İlk etapta borca ​​girdiğin için geçmişe kızgınsın. Üniversitenin bu kadar pahalı olduğu ve insanların diploma almak için borca ​​girmek zorunda kaldığı sisteme içerleniyorsunuz. Borç durumunuzun bu kadar kontrolden çıkmasına izin verdiğiniz için utanıyorsunuz.

Ama ya başka bir şey düşünmeye karar verdiyseniz?

Borcunuzun yapmanıza izin vermediği şeylere odaklanmak yerine, yaptığınız şeyleri düşünün. Öğrenci kredisi ödemenizin nasıl berbat olduğuna odaklanmak yerine, bu borcun, asla nakit olarak ödeyemeyeceğiniz hayalinizdeki okula gitmenize nasıl izin verdiğini düşünün.

Kredi kartı borcunuzun, belki de kötü bir tavsiye olsa da, şimdiye kadar yaşadığınız en iyi tatile çıkmanıza veya kötü niyetli bir ilişkiden ayrılmanıza nasıl izin verdiğini düşünün.

Son arabanızın beklenmedik bir şekilde nasıl bozulduğunu bir düşünün ve yeni bir tane almak için borç alabildiğiniz için çok minnettarsınız.

Bu düşünceleri değiştirmek kolay olmayacak. Aslında üzerinde çalışmak zorunda kalacaksın. Ancak, olumsuz düşünceler her ortaya çıktığında kendinize bu düşünceleri hatırlatmaya devam ederseniz, sonunda para konusundaki zihniyetinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Sahip oldukların için şükretme alıştırması yap

Dinle, okuyacağın hemen hemen her kişisel gelişim makalesinin sana şükran duymanı söyleyeceğini biliyorum, ama bunun için iyi bir sebep var.

Özellikle mali durumunuz söz konusu olduğunda, halihazırda sahip olduğunuz şeyler için şükretmek, karşılaştırmayı azaltmanın ve bulunduğunuz yerden gerçekten mutlu hissetmenin en iyi yollarından biridir.

Kocam ve benim evlendiğimizde sahip olduğumuz altı haneli öğrenci kredisi borcundan dolayı hüsrana uğramak ya da gücenmek çok kolay. Ve hayatımızdaki aynı şeyle mücadele etmeyen ve biraz kıskanç hisseden insanlara bakmak gerçekten çok kolay.

Ama hayatımdaki harika şeylere gerçekten dikkat ettiğimde, hiç kıskanmıyorum.

Harika bir kocam, sevdiğimiz bir köpeğim var ve ülkeyi karavanımızla geziyoruz. Borçlu ya da borçsuz, hayatımı bir başkasınınkiyle takas etmem.

Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltın

Konu karşılaştırmaya geldiğinde sosyal medyanın en büyük suçlulardan biri olduğunu düşünüyorum.

Başkalarının öne çıkan makaralarını çevrimiçi yayınladığını gördüğünüzde, neden sizden daha iyi olduklarını merak etmek kolaydır. Belki harika bir yolculuğa çıktılar, fiyat aralığınızın dışında bir gardıropları var ya da öğrenci kredisi faturanızı zar zor karşılayabileceğiniz bir ev satın alıyorlar.

Bunları sosyal medyada görmediyseniz, çoğunun olduğunu bilemezsiniz. Sosyal medyada yakın arkadaşlara ve aileye ayak uydurmaktan yanayım. Ama liseye birlikte gittiğiniz insanların paralarını neye harcadığını gerçekten bilmeniz gerekiyor mu?

Kesinlikle sosyal medyayı tamamen bırakmanızı beklemiyorum. Ancak karşılaştırma yapmanıza neden olan kişileri ya arkadaşlıktan çıkarabilir ya da takibi bırakabilirsiniz ya da sosyal medyada daha az zaman harcayabilirsiniz. Akıl sağlığınız için harikalar yaratabilir.

Son düşünceler

Karşılaştırma en kötü duygulardan biridir çünkü sürekli olarak yanlış bir şey yapıyormuşsunuz veya yetersizmişsiniz gibi hissetmenize neden olur. Ama bu doğru değil.

Bu karşılaştırma tuzağını aşarak, kendi mali durumunuza odaklanmak için daha fazla zamanınız ve enerjiniz olacak ve hedeflerinize çok daha hızlı ulaşacaksınız.

Source link

Best Kadın

Blogger