Menu

Ryan Coogler, Akademi Üyeliği İçin Gelen Teklifi Neden Reddettiğini Açıkladı


Ortak yapımcılığını üstlendiği Judas and the Black Messiah filmiyle Oscar’a aday gösterilen Ryan Coogler, Akademi üyeliği teklifini neden reddettiğini açıkladı. Bu açıklamada Coogler’a filmin diğer yapımcıları Shaka King ve Charles King eşlik etti.

Yönetmenlik kariyerine 2013 yılında Fruitvale Station ile başlamış, 2015 yılında Creed ile devam etmiş ve tüm filmleriyle olumlu yorumlar almış ve tıpkı Sylvester Stallone’un adaylığı gibi Oscar döneminde farklı şekillerde adından söz ettirmiştir. Ryan CooglerYönetmenliğini üstlendiği Kara Panter filmiyle Marvel Sinematik Evreni’nde ilk kez sahneye çıktı. Kara Panter ile adından söz ettiren yönetmen, bu yıl En İyi Film kategorisinde yer alan Judas ve Kara Mesih ile birlikte filmin yapım ekibindeki herkesle Oscar’a aday gösterildi.

Daha önce En İyi Film de dahil olmak üzere altı Oscar’a aday gösterilen Kara Panter’i yöneten Coogler, Judas ve The Black Messiah sayesinde yapımcı olarak ilk Oscar adaylığını aldı. Bu konuda konuşan Coogler, The Hollywood Reporter’a şunları söyledi; Akademi üyeliği teklifini neden reddettiğini ve neden hala Akademi üyesi olmadığını açıkladı. Bu açıklamada kendisine eşlik eden filmin de yönetmeni olan Shaka King, bu yıl adaylarıyla öne çıkan Akademi Ödülleri’nde böyle bir gelişmenin tam olarak 93 yıl sürmesinin nedenlerini de sorguladığını dile getirdi. temsil çeşitliliği ve cinsiyet eşitliği açısından birçok ilk.

Ryan Coogler, Oscar’da Rekabet Sistemini Anlama Biçimine Sahip Olduğunu Açıkladı

Oscar’larda rekabet mantığını benimseyemediğini söyleyen Coogler, film gibi bir sanat formuna yarışma formatı uygulamayı garip bulduğunu söyledi. Filmleri seviyorum. Bu bana yeter. Herhangi bir örgütün parçası olacaksam, sendikalar gibi sendikalar üye olarak birbirimizin ailelerine nasıl bakacağımızı ve gerekli sağlık hizmetlerini ve sigortayı nasıl alabileceğimizi anlamaya çalışacağımız sendikalar olacak. “Akademi sistemine inanmamasının nedenlerini sözleriyle açıkladı.

Indiewire’ın raporuna göre Coogler, Creed’in gişe başarısından bir yıl sonra 2016’da Akademi’den gelen daveti ilk kez reddetti. Akademi, Coogler’in birçok yapım yaptığı Michael B. Jordan ile davet edildi. 2015 yılında ortaya çıkan #OscarsSoWhite hareketinin ardından Akademi, üyeleri arasındaki çeşitliliği artırmaya çalışmış ve bu doğrultuda Ryan Coogler’ı bu yönde dahil etmeye çalışmış ancak Coogler, Oscar yarışma sistemini ve Akademi’yi bir topluluk doğru, engellendi.

The Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamada, diğer Judas ve Black Messiah filmlerinin yapımcıları Charles King ve Shaka King de Coogler’a eşlik etti. “Üç siyahi yapımcının Akademi Ödüllerinde birlikte aday gösterilmesi neden 93 yıl sürdü? Daha önce film yapmak isteyen siyahlar yok muydu? Bunun sebebinin bu olduğunu sanmıyorum. “” Peki, büyük bir stüdyo filmi yapmak için gereken bütçeye erişimimiz olmadığı için miydi? Belki biraz. Yaptığımız işi görmezden geldikleri için miydi? Belki. Sonuç olarak, bu düşüncelerin hiçbiri güzel. Bu tatsız bir konu. “diye devam etti.

93 yıllık Oscar tarihinde ilk kez, En İyi Film kategorisinde Yahuda ve Kara Mesih adayı ile tamamen siyah bir film aday gösterildi. Film, Lakeith Stanfield ve Daniel Kaluuya’nın yer aldığı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisi de dahil olmak üzere toplam beş adaylık aldı. Coogler şu anda Marvel çatısı altında üretilecek olan Kara Panter’in devamı üzerinde çalışıyor.

Önümüzdeki dönemlerde Ryan Coogler’in bu karardan vazgeçip Akademi’ye üye olup olmayacağı sorusunun nasıl cevaplanacağını birlikte göreceğiz.

Kaynaklar: The Hollywood Reporter, Indiewire

0 0 votes
Article Rating

Categories:   Film

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments