Menu

Sizin sevgi diliniz hangisi

Şahıstan şahsa önceliklerimiz fark etse de, hepsinin toplamında bize mutluluk verecek bir ilişkiye gereksinim dinleriz. Saygı, güven, vefa hepimiz için ilişkinin olmazsa olmazları.

Araştırmalar bayanların ve erkeklerin ilişkiden temennilerinin eş olduğunu ancak genel anlamda öncelik sıralarının farklı olduğunu gösteriyor. Misalin, erkeklerin öncelik listesinde kadının kendisine güvendiğini sezdirmesi ve kendisini desteklemesi daha üst sıralarda yer alırken, bayan eşinin kendisine ayırması gereken müddetle alakalı temennisini daha üst sıralara yerleştirebiliyor.

Fakat bu eşlikler birliktesi iri bir sual işaretini de getiriyor; bayan ve erkeğin bir ilişkiden temennilerinin bu kadar eş olmasına karşın, nedir birbirlerinden alıp veremedikleri? Neden her ilişki mutlu mesut, huzur içinde gitmiyor? İki insan aynı konutun içinden birbirinden hoşlanırken ve sevgi beklerken, neden sevilmediğini seziyor?

Yağmur ve Ersoy’un ilişkisi de aynı girdabın içinde tükenmek üzere. İkisi de birbirini çok beğeniyor, gözlerinden belirli. Ama ikisinin şikayetleri de eş. Yağmur “Ersoy’un bana sevdiğini sezmiyorum” diyor. “Bir kere sürpriz yapmaz. Konuta bir çiçek alıp gelmez. En son ne zaman baş başa bir yemek yediğimizi dahi anımsamıyorum. Bir yere gitme düşüncesi hep benden çıkar, onda da kesinlikle dostlarımızı peşimize takar. Sonra da ‘sen hiç bana hoş laflar söylemiyorsun, sarılmıyorsun’ diye şikayet eder. Çocuk gibi…”

Ersoy da aynı Yağmur gibi hoşlanıldığını sezmediğinden davacı; “Yağmur, sevgisini göstermeyen bir ailede gelişmiş. Sualin ana kaynağı bu sanırım” diyor. “Sevgisini hiç dile dökmez, göstermez. Ben ona hoşlanıldığını sezdirmek için elimden geleni yapıyorum. Sık sık sevgimi lafa dökerim. Sarılırım. TV izlerken dahi sarılmak değmek isterim. O yorulmasın diye konut işlerine destek ederim. Ama ne yapsam ona yetmiyor. Bazen aradığının ben olmadığımı düşünüyorum.”

Ersoy ve Yağmur, birbirlerini çok hoşlanmalarına karşın, birbirlerinin ilişkiden temennilerini ve sevgi dillerini doğru tahlil edememiş. Yağmur, Ersoy’un duygularını aktarma yolunun sevgi kelimeleri ve fiziksel temas olduğunu ve dolayısıyla ancak kendisi de aynı biçimde karşılık verdiğinde Ersoy’un hoşlanıldığını sezeceğini kavrayamamış. Ersoy da, Yağmur’un sevgiyi kendisine dağılan müddetle ölçtüğünü, küçük jestlerin ve sürprizlerin Yağmur’a kendisini özel sezdireceğini çözememiş.

İlişkilerden temennilerimiz eş olsa da, sevgi dillerimiz değişiklik gösterebiliyor. Gary Chapman ‘5 Sevgi Dili’ isimli kitabında, sevgiyi sezmek ve sezdirmek için kullandığımız dilleri beş gruba ayırıyor:

Onaylayıcı kelimeler

Sevgiyi lafa dökmek, partnerimize övgü etmek, sevdiğimiz yanlarıyla alakalı geri bildirim vermek vs. “Senden hoşlanıyorum” veya “Seni özledim” gibi hisleri yansıtan tümceler veya pozitif bulunan tutumları takdir etmek, öncelikli sevgi dili onaylayıcı kelimeler olan fertler için çok ehemmiyetli.

Nitelikli zaman geçirmek

Partnerimize onunla zaman geçirmek istediğimizi sezdirmek, nitelikli sohbetler için zaman ayırmak, beraber geçirilecek zamanlar için itina göstermek ilişkiyi beslemesinin yanı gizeme öncelikli sevgi dili nitelikli zaman geçirmek olan fertlere önem verildiğini ve kıymet gördüğünü sezdirir.

Armağanlar, jestler

Özel günler bir hayli insan için ehemmiyetli ve özellikle bu günlerde temenniler çoğalıyor. Özel günlerin yanı gizeme zamansız verilen armağanlar, tasarlanan sürprizler ve jestlerle, partnerimize usumuzda olduğunu ve onu mutlu etmek ismine zaman ayırdığımızı hissettirebiliriz.

Hizmet eylemleri

Partnerimizin üzerindeki yükü eksiltmek veya yaşamını basitleştirmek ismine, birtakım hizmet eylemleriyle onu önem verdiğimizi, takviye verdiğimizi sezdirebiliriz. Yorucu bir günün ardından onun için hazırladığımız sıcak bir çayın veya onun yerine bulaşıkları yıkamayı önermenin bedeli paha biçilemez.

Fiziksel temas

Cinselliğin bir ilişkinin ehemmiyetli bir parçası olduğu tartışılmaz. Nitelikli bir cinsel hayatın yanı gizeme duygusal değişler, sebepsiz kucaklaşmalar ve öpücükler, sevgiyi sezdirmenin en tesirli yollarından.
Ersoy’un öncelikli sevgi dili fiziksel temas ve onaylayıcı kelimeler. Yağmur’a sevgisini değerek ve lafa dökerek ifade etmeye çalışıyor. Ancak Yağmur için öncelikli sevgi dili fiziksel temas olmadığı için, beklediği karşılığı almamak onu üzüyor. Ersoy’un bir değişik sevgi diliyse hizmet eylemleri. Konut işlerinde Yağmur’a destek ederek elinden geleni yaptığına inanıyor. Oysa, Yağmur’un öncelikli sevgi dili nitelikli zaman geçirmek. Ardından da armağanlar ve jestler geliyor.


Ersoy, Yağmur’u hoşlandığını sezdirmek için ufak sürprizler düşünse, armağanlar alsa ya da baş başa yemekler tasarlasa, Yağmur’un hoşlanıldığını sezmesine bir mani kalmayacak. Yağmur da Ersoy’a hoşlandığını sezdirmek için sevgi kelimelerini ve beden dilini kullansa, ikisi de hoşlanan ve hoşlanıldığını paydan bir çift olarak hayata ihtimali bulacak.

İlişkilerde bu geçimi tutmak çok da güç değil. Yeter ki mutlak kendi penceremizden bakmaktan bırakalım. Partnerimizin neye gereksinimi olduğunu kavramak için, onun bize sevgisini nasıl ifade ettiğini gözlemlemek yeterli. Beğendiğimiz insanı mutlu etmek için sevgimizi ifade faktörün yeni yollarını bilmek çok da güç olmasa gerek.

Yeşim Varol

Konutluluk ve İlişki Danışmanı

0 0 votes
Article Rating

Categories:   EVLİLİK

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments