Menu

TRT1’in bıçak sırtı gibi yeni dizisi Bir Zamanlar Kıbrıs büyük bir eksiği tamamlayacak!


TelevizyonGazetesi.com/ Detay – TRT1 yeni dizisi ile çok yakında en çok konuşulan kanalların başında gelecek. Bu sezon Masumlar Apartmanı, Uyanış Büyük Selçuklu ve Gönül Dağı dizileriyle zaten farklı bir strateji uygulayan kamu yayıncısı, milyonlarca izleyiciyi ekranına bağlamayı başardı.

Şimdi bu yeni dizilere Once Upon a Time in Cyprus eklenecek. Halen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çekimleri devam eden dizide önemli isimler bir araya geldi. Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Ahmet Kural ve Gülper Özdemir dörtlüsü dizinin sürükleyici karakterlerine hayat verecek.

Bu dizi sayesinde yakın geçmişte Kıbrıs'ta yaşananlar, Türk halkının ne tür sorunlar yaşadığı ve maruz kaldığı zulüm, sadece ülkemiz hatırlamakla kalmayacak, önemli bir mesaj da verilecektir. bütün dünya. Burada Türkiye'nin bu kadar yakın tarihte olup bitenlerle ilgili tezlerin ve bakış açılarının sayısına yansımasına büyük ihtiyaç vardı. Şimdi TRT1 Kıbrıs'ta Bir Zamanlar'la böyle bir süreci başlatıyor. Çok çok önemli bir yapım olduğu kesin.

Senaristlerin omuzlarında büyük bir yük var. Bir TMC Prodüksiyon projesi olan bu dizinin hikayesini Emre Özdür ve Başar Başaran yazıyor. Her yönüyle iddialı bir üretimle karşılaşacaksınız.

60 dakikalık toplam 26 bölüm çekilecek. Dizinin Mart ayı sonunda yayına girmesi beklentisi var. Ancak, zamanlama elbette değişebilir. Milliyet Cadde'nin yazarlarından Sina Kologlu da bu dizi hakkındaki düşüncelerini yazdı.

Koloğlu, “Nasıl anlatılacak, filme alınacak ve sonuç, bizim kadar dünyanın da takip edeceği bir proje… Aslında," Tarihimiz dizi için harika bir kaynak "olgusunun bir yansıması. Emre Özdür ve Başar Başaran senaryoyu yazıyor. Bir TMC yapıldı. Ve bence işin çoğu senaristlerde ”diye yazdı…

Ankara'dan adaya gönderilen bir hükümet yetkilisinin bakış açısından Kıbrıs'ta yaşananlara ışık tutacaktır. Ankaralı olan Serkan Çayoğlu'nun hayranları çok heyecanlı. Ünlü oyuncu çok iddialı bir rolle tekrar ekrana dönüyor.

Sina Kologlu, kurguda yüzlerce ailenin hatıraları, gazete arşivleri ve kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın cilt ve anılarının da yer alacağını belirtiyor.

Gülper Özdemir ve Serkan Çayoğlu ile Ahmet Kural – Pelin Karahan'ın çiftleri dikkatleri üzerine çekecek.

Hikayenin nasıl başlayacağına dair detaylar veren Koloğlu, “Hikaye 'Kanlı Noel' olarak bilinen katliamla başlıyor. Kıbrıs Barış Harekatı ile sona erer. "Bana öyle geliyor ki adadaki 1963 çekimleri şimdiden çok sayıda ele geçirilecek" diye yazdı.

Devrim Saltoğlu'nun Rauf Denktaş'ın portresini nasıl yansıtacağı da merak ediliyor. Tayanç Ayaydın, bir diğer önemli tarihi şahsiyet Yunan komutan Samson'u da canlandıracak. Makarios rolünde Emre Törün'ü izleyeceğiz.

Kıbrıs'taki olayları objektif bir şekilde anlatmak en çok istenen konudur. Bunu Sina Koloğlu'nun yazısından anlıyoruz.

Koloğlu özellikle şu noktaya dikkat çekiyor: “TRT'nin 'didaktik' özelliği var. tarihsel dizilerde anlatı. Kulağıma gelen "objektif bir ifade sahibi olmak" arzusunun altı çiziliyor. Büyük bir insanlık trajedisi yaşandı. Bunlar dünya basınında yer aldı. Duygularım 'dizideki propaganda söylemi değil; "gerçekleri söyleme yönünde hassas davranılması."

Kıbrıs'ta Bir Zamanlar'da şiddet sahnelerinden kaçınma gibi bir durum olacak. Acı gösterilecek, ancak abartı yapılmayacaktır.

Haberleri Instagram'da takip edin -> @tvdizianaliz

Abone ol

0 0 votes
Article Rating

Categories:   Film

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments