Vergi Beyannamenizle Yapmanız Gereken 12 Şey (ve Kaçınmanız Gereken 3 Şey)

Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 19 2021
: 0

Vergi Beyannamenizle Yapmanız Gereken 12 Şey (ve Kaçınmanız Gereken 3 Şey)

12 Things to Do With Your Tax Return and 3 to Avoid

Vergi mevsimi her zaman buruktur. Tüm vergi formlarınızı toplamaktan ve vergi beyannamenizi hazırlamak için gerçek emekten geçmekten korkuyorsunuz. Ancak çoğu zaman, heyecanlanacak bir şey olan bir vergi beyannamesi ile sona erer.

Yirmili yaşlarımın başında vergi beyannamelerimi almak için ne kadar heyecanlandığımı hatırlıyorum. Ama geriye dönüp baktığımda, o parayla yaptığım tek bir şey söyleyemedim. Tahminimce çoğunu plansız ve gereksiz harcamalara harcadım.

Geriye dönüp baktığımda, gerçekten o parayı daha akıllıca, belki de borcumu ödemek ya da büyük hedeflerimden birini finanse etmek için kullanmış olmayı dilerdim.

Bu yazıda, vergi beyannamenizi akıllıca kullanmanın 12 yolunu ve bu parayla yapmaktan kaçınmanız gereken üç şeyi paylaşıyorum.

Vergi Beyannamenizle Yapmanız Gereken 12 Şey

Bu gönderide bağlı kuruluş bağlantıları var, yani size hiçbir ek ücret ödemeden küçük bir komisyon yapabilirim. Daha fazla bilgi için, buradaki tam açıklama politikama bakın.

1. Acil durum fonunuzu oluşturun

Şu anda bir acil durum fonunuz yoksa, vergi beyannamesi aldığınızda bir tane oluşturmak ilk önceliğiniz olmalıdır.

İnsanlar genellikle bir acil durum fonunun ne kadar önemli olduğunu hafife alırlar. Amerikalıların neredeyse %25’inin hiç acil durum tasarrufu yok ve Amerikalıların sadece %41’i 1.000 dolarlık bir acil durumu tasarruflarla karşılayabilecek.

Ne yazık ki bu masraflar çıkıyor. Arabanızın ne zaman bozulacağını veya beklenmedik bir tıbbi faturanız olacağını asla bilemezsiniz. Ve bir acil durum fonu olmadan, insanlar genellikle borca ​​başvurmak zorunda kalıyor.

Pandemi ayrıca bize bir acil durum fonunun ne kadar önemli olduğunu da gösterdi. Milyonlarca Amerikalı, geri dönecek tasarrufları olmadan işini kaybetti.

Ne kadar tasarruf edeceğinizden emin değil misiniz? Genel olarak, borcunuzu öderken en az bir aylık harcamalarınızdan ve borcunuz bittiğinde en az 3-6 aylık harcamalarınızdan tasarruf etmenizi öneririm.

Okuyun: Acil Durum Fonu Nasıl Oluşturulur ve Ne Kadar Tasarruf Edilir

2. Borcu ödeyin

Borcunu ödemek bazen imkansız gelebilir. Aylık ödemelerinizi yapıyorsunuz ama bir türlü ilerleme kaydedemiyor gibisiniz.

Vergi beyannamesi gibi ekstra gelir enjeksiyonları, borcunuzu daha hızlı ödemek için mükemmel bir yoldur. Kredi kartları veya kişisel krediler gibi yüksek faizli borcunuz varsa, başlamak için harika bir yer. Yüksek faizli borcunuz yoksa, vergi beyannamenizi öğrenci kredilerine, araba kredisine veya ipoteğinize koyabilirsiniz.

Vergi beyannamenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, bakiyenizde büyük bir göçük yapabilirsiniz. Ve sadece küçük bir miktar olsa bile, uzun vadede faiz olarak ödediğiniz tutarı azaltacak ve daha hızlı borçsuz olmanıza yardımcı olacaktır.

Okuyun: Borç Kartopu ve Borç Çığı: Hangi Borç Ödeme Stratejisi Size Uygun?

3. Bir finansal hedefi finanse edin

Vergi beyannameniz, büyük bir tatil veya ev tadilatı gibi hayalini kurduğunuz bir finansal hedef için ödeme yapmanın harika bir yolu olabilir.

Vergi beyannameniz, hedeflerinize daha da hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ve bütçenizde çok fazla boşluk yoksa, vergi beyannameniz, mümkün görünmeyen bu hedefe ulaşmak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Okuyun: 2021’de Belirlenecek En İyi Para Hedefleri

4. Bütçenizde bir ay öne geçin

Çoğu insan parasını kazandığı gibi (hatta daha önce) harcar. Örneğin, birçok kişi banka hesabında yeterli bakiye olduğundan emin olmak için faturalarının zamanlamasını maaş çekleriyle dengelemek için mücadele eder. Diğerleri her şey için kredi kartlarını kullanır ve bir sonraki ödeme aldıklarında geri öderler.

Bu, bazı insanlar için işe yarasa da, genellikle sahip olmadığınız parayı harcamak anlamına gelir. Ayrıca, maaştan maaşa geçiyorsunuz ve tek bir geç maaş, faturalarınızı geç ödemek zorunda kalmanıza neden olabilir.

Bunun için en iyi çözüm, bütçenizde bir ay öne geçmektir. Dolayısıyla, bu ayın faturalarını ödemek için bu aya ait maaş çekinizi kullanmak yerine, aslında onu gelecek ayın faturalarını ödemek için kullanacaksınız.

İşte bütçenizde bir ay önde olmanıza yardımcı olacak eksiksiz bir kılavuz.

5. Bir iş kurun

Bir işe başlamak hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biriydi. Devlet işimde çalışırken ek gelir sağladı. Ve nihayetinde, işimi bırakıp işimi tam zamanlı yürütecek kadar para kazandım.

İşim neredeyse hiç başlangıç ​​maliyeti gerektirmediği için oldukça şanslıydım. Bir web sitesi alan adının ve diğer birkaç küçük şeyin maliyetini ödedim ve gitmeye hazırdım.

Ama geriye dönüp baktığımda, eğitim ve koçluk açısından yapabileceğim daha çok şey var. Ve birçok kişi daha fazla başlangıç ​​maliyeti gerektiren işlere başlar.

Bir iş kurmayı düşünüyorsanız, bu yıl vergi beyannamenizi kullanmaya başlayın. Pişman olmayacaksın!

6. Kariyerinizi ilerletin

Sürekli eğitim, öğretim veya ek sertifikalar yoluyla kariyerinizi ilerletmek için bugün pek çok fırsat var. Ne yazık ki, bu şeyler maliyetlidir ve birçok işveren faturayı ödeyemez.

Bu yıl vergi beyannamesi alıyorsanız ve bunun için başka planlarınız yoksa, kariyerinizi ilerletmek için hangi adımları atabileceğinizi düşünün veya kariyer değiştirmek için ihtiyacınız olan kimlik bilgilerini almanıza yardımcı olun.

7. Bir HSA’ya fon sağlayın

Sağlık hizmetleri maliyetleri yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artıyor ve birçok aile bunları karşılayamıyor.

Ne yazık ki, tıbbi faturalar iflasların birincil nedeni haline geldi. Ve sadece sağlık sigortası olmayan insanlar değil. Yüksek muafiyetler ve yetersiz kapsam, sağlık sigortası olan birçok kişinin hala büyük cepten maliyetlerle karşı karşıya kalması anlamına gelir.

Neyse ki, gelecekteki tıbbi masraflardan tasarruf etmenize yardımcı olacak harika bir seçenek var.

Yüksek indirilebilir bir sağlık planı olan herkes için bir sağlık tasarruf hesabı (HSA) mevcuttur. Üçlü vergi avantajına sahiptir. İlk olarak, katkılar vergiden düşülebilir. Ardından, parayı yatırabilirsiniz ve vergiden muaf büyür. Son olarak, parayı vergiden muaf olarak nitelikli tıbbi harcamalara harcayabilirsiniz.

Yüksek indirilebilir bir sağlık planınız varsa, bir HSA açmanızı şiddetle tavsiye ederim!

8. Bir hayır kurumuna bağış yapın

Vergi iadeleriyle ilgili en güzel şeylerden biri, çoğu zaman geldiğini unuttuğunuz paradır. Herhangi bir fatura ödemek için ona güvenmiyorsunuz, yani bu sadece bir bonus.

Faturalarınızı ödemek, acil durum fonu oluşturmak veya borcunuzu ödemek için vergi beyannamelerinize güvenmiyorsanız, en azından bir kısmını hayır kurumlarına bağışlamayı düşünmenizi tavsiye ederim.

Topluluklarımızda mücadele eden çok fazla insan var ve pandemi başladığından beri durum daha da kötüleşti. Muhtemelen bölgenizde kiralarını ödemek veya yiyecek satın almak için mücadele eden birçok insan var.

İnsanların geçimlerini sağlamalarına ve yiyecekleri masada tutmalarına yardımcı olan bir sürü harika organizasyon var. Hayvanları kurtarmaya, yaygın hastalıkları araştırmaya ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olan kuruluşları da unutmayalım. Tutkunuz ne olursa olsun, yardımınızı kullanabilecek bir organizasyon üzerinde çalışıyor.

9. Emeklilik hesabınıza katkıda bulunun

Birçok insan emeklilik için tasarrufun önemini hafife alıyor. Onlarca yıl uzaktayken, onu acil bir ihtiyaç olarak görmek zor. Ama mesele şu ki, tasarruf etmeye ne kadar erken başlarsanız paranızın büyümesi için daha fazla zamanı olur!

Şu anda emeklilik için birikim yapmıyorsanız, şimdi başlamayı düşünün. Ve zaten işvereniniz aracılığıyla bir 401(k)’ye katkıda bulunuyor olsanız bile, daha da fazla tasarruf etmenize yardımcı olmak için bireysel bir emeklilik hesabı oluşturabilirsiniz.

10. Üniversite için tasarruf edin

Üniversite masrafları deli gibi arttı. 2021’de, dört yıllık bir devlet üniversitesindeki ortalama bir öğrenci yılda 25.000 dolardan fazla harcıyor. Ve evde küçük çocuklarınız varsa, koleje gittiklerinde maliyetler daha da yüksek olabilir.

Çocuğunuzun üniversite eğitimi için tasarruf etmenize yardımcı olacak birkaç iyi seçenek vardır. İlk olarak, 529 planı, üniversite için tasarruf etmenize ve yatırım yapmanıza yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış vergi avantajlı bir hesaptır. Diğer bir seçenek ise ebeveynlerin çocukları adına tasarruf ve yatırım için açabilecekleri bir emanet hesabıdır.

11. Vergilendirilebilir bir yatırım hesabı aracılığıyla yatırım yapın

Halihazırda tamamen finanse edilmiş bir acil durum fonunuz varsa, borcunuzu ödediyseniz ve düzenli olarak bir emeklilik hesabına katkıda bulunuyorsanız, vergiye tabi bir aracılık hesabı aracılığıyla yatırım yapmak için vergi beyannamenizi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Finansal evinizi başka türlü düzene sokmadan ve emeklilik hedeflerinize ulaşma yolunda olana kadar bunu yapmanızı önermiyorum. Ancak bu kutuları işaretleyebilirseniz, yatırım yapmak, servetinizi artırmanın ve diğer finansal hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmanın harika bir yolu olabilir.

Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Şu anki favori yatırım kitabım, Erin Lowry tarafından yazılan Broke Millennial Takes on Investing.

12. Stopajlarınızı ayarlayın

Bazı insanlar her yıl büyük bir geri ödeme almayı sever. Bunu, hedeflerine fon sağlamak için harcayabilecekleri veya kullanabilecekleri ücretsiz para olarak görüyorlar.

Ama olay şu – bu bedava para değil. Maaş çekinden gereksiz yere çekildiğin için çok çalıştığın para. Bir tasarruf hesabında faiz kazanabilecek veya yıl boyunca masrafları karşılamak için kullanabileceğiniz para.

Her yıl geri ödeme almaya kararlı değilseniz, çeklerinizden daha az para çekilmesini sağlamak için stopajlarınızı ayarlamayı düşünün. Bu para için bir planınız olduğundan emin olun, böylece yıl boyunca akılsızca harcamazsınız.

Vergi beyannamenizle ne yapmamalısınız?

1. Borca girmek için kullanın

İşte çok yaygın bir senaryo: Birisi vergi beyannamesi alır ve bunu bilgisayarını veya başka bir yüksek değerli eşyayı yükseltmek için kullanmaya karar verir. Vergi beyannameleri tüm bilgisayarın maliyetini karşılayacak kadar büyük değil, bu yüzden geri kalanını kredi kartına yatırıyorlar.

Şimdi vergi beyannamenizi aldınız ve bir şekilde onu daha fazla borca ​​girmek için kullandınız.

Tasarruf ettiğiniz büyük kalemlere harcamak için vergi beyannamenizi kullanmaktan yanayım. Onları satın almak için borca ​​girmek yerine, onları doğrudan satın almaya yetecek kadar sahip olduğunuzdan emin olun. Bunun tek istisnası, bir araba veya ev peşinatını finanse etmek için vergi beyannamenizi kullanmak olacaktır.

2. Planlanmamış satın alımlarda harcayın

Yirmili yaşlarımın başındayken, her yıl vergi beyannamemi aldığımda çok heyecanlanırdım. İstediğim her şeye harcayabileceğim bedava para olarak düşündüm.

Ama kasıtlı olarak finansal hedeflerime harcamak yerine, düşünmeden kıyafetlere, dışarı çıkmaya ve planlamadığım ve gerçekten ihtiyaç duymadığım diğer şeylere harcardım.

Vergi beyannamenizi sizin için önemli olan her şeye harcamak sorun değil, sadece bu konuda bilinçli olun ve o para için bir planınız olsun!

3. Düşük faizli bir tasarruf veya çek hesabına koyun

Ne yaparsanız yapın, vergi beyannamenizle ne yaptığınız konusunda bilinçli olun. Bir plan olmadan, bu para size hiçbir şey kazandırmadan geleneksel bir çek veya tasarruf hesabında kalabilir. Parayı tasarrufta tutmak istiyorsanız, yüksek getirili bir tasarruf hesabına aktarın, böylece geleneksel banka tasarruf hesabınızdan daha fazla faiz kazanabilirsiniz.

Son düşünceler

Vergi beyannamesi almanın ve onu harcayabileceğiniz her şeyi düşünmenin ne kadar heyecan verici olduğunu biliyorum. O paranın en iyi kullanımının ne olduğundan emin olmadığımda hissettiğim analiz felcini de hatırlıyorum. Umarım bu yazı, bu yıl vergi beyannamenizi en iyi nasıl kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olur!

Source link

Best Kadın

Blogger