Y Kuşağına Yatırım Yapmak: Nasıl Başlanır?

Kategori: Kızlar İçin
Temmuz 16 2021
: 0

Y Kuşağına Yatırım Yapmak: Nasıl Başlanır?

Millennial Olarak Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

bin yıllık mısın O zaman neden yatırım yapmanız gerektiğini ve bugün nasıl başlayabileceğinizi konuşmamız gerekiyor.

Millennials, 1980’lerin başı ile 1990’ların ortası arasında doğanlardır. Yaklaşık 83 milyon insandan oluşan neslimiz, en iyi eğitimli ve en çeşitli olan nesildir, ancak finansal yetişkinliğimize çalkantılı bir başlangıç ​​yaptık.

Birçok Y kuşağı, 2007-2008 mali krizi sırasında ve hemen sonrasında iş piyasasına girdi. Başka bir deyişle, zor bir başlangıç ​​yaptık.

Bu nedenle, Y kuşağının paralarını borsaya yatırmak konusunda biraz temkinli olması şaşırtıcı olmamalı. Veriler, Y kuşağının üçte ikisinden fazlasının emeklilik için yatırım yapmadığını gösteriyor.

Bunu düzeltmemizin zamanı geldi. Bu yazıda, Y kuşağı olarak yatırım yapmaya başlamanıza yardımcı olacak birkaç basit adımı paylaşıyorum.

Millennial Olarak Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Neden yatırım yapmanız gerekiyor?

Kendinize sorabileceğiniz ilk soru, neden yatırım yapmanız gerektiğidir. Sonuçta, yatırım yapmak riskli değil mi?

Yatırım yapmak, servet inşa etmenin ve paranızın gelecek için büyümesine yardımcı olmanın en etkili yoludur. Para için işlem süresine güvenmemeniz için pasif gelir elde etmek için paranızı işe koymanın bir yolu.

Yatırım yapmanın bir diğer önemli nedeni de, bunu yapmadan çoğu insanın asla emekli olamayacak olmasıdır. Sadece bileşik faiz nedeniyle yatırılan para, insanların emekli olmasına yetecek kadar büyür.

Son olarak, yatırım yapmak paranızı enflasyondan korumaya yardımcı olur. Birçok insan, tasarruf hesabındaki paralarıyla kendini en güvende hisseder. Ancak enflasyon nedeniyle, tasarruf hesabındaki para her yıl değerini kaybediyor.

Federal Rezerv’in her yıl %2’lik bir enflasyon hedefi vardır. Ve şu anda, o kadar ödeyen yüksek getirili bir tasarruf hesabı bulduğunuz için şanslısınız. Sonuç olarak, paranız her yıl daha az değerli hale gelir.

Ama bu parayı yatırdığınızda ne olur? Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre borsanın yıllık ortalama %10 getirisi var. Sadece enflasyondan korunmakla kalmaz, aynı zamanda paranız her yıl aktif olarak büyür.

Bileşik faiz nasıl çalışır?

Yatırımın bu kadar etkili olmasının nedeni, bileşik faiz mucizesidir. Başka bir deyişle, paranız para yapar. Ardından kazandığınız para da para kazanmaya başlar.

Hızlı bir örneğe bakalım:

Diyelim ki 25 ila 65 yaşları arasında her yıl ayda 250$ tasarruf edeceksiniz. Emekli olduğunuzda, emekli olduğunuzda 120.000$’ınız olacak.

Peki ya aynı 250 doları aylık %10 getiri ile borsaya koyarsanız? Yaklaşık 1,34 milyon dolarla emekli olursun. Böylece bileşik faizin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Borsaya yatırım yaparak gelecekte ne kadar paraya sahip olabileceğinizi anlamak için bir bileşik faiz hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

Yatırım ve ticaret

Y kuşağından duyduğum en büyük yanılgılardan biri, yatırım yapmaları gerektiğini duydukları ve bunun bir aracı kurum hesabı açıp bireysel hisse senedi satın almak anlamına geldiğini düşünmeleri. Bu yüzden daha fazla dalmadan önce, yatırım derken ne demek istediğimi netleştirmek istiyorum.

Ticaret, genellikle, kısa bir süre sonra kâr için satmak amacıyla kısa vadeli yatırımları satın almak anlamına gelir. Tüccarlar genellikle piyasayı zamanlamaya çalışırlar.

Birçok insan için günlük ticaret tam zamanlı bir iştir. Borsa hakkında inanılmaz miktarda araştırma ve anlayış gerektirir ve çoğu insan hala sonuçta başarısızdır. Bunu doğru bir şekilde yapmak için zamanınız ve anlayışınız yoksa, ticaretten kaçınırdım.

Yatırım ise uzun vadeli bir stratejidir. Zenginliği artırmak amacıyla uzun yıllar boyunca yatırım satın almayı ve elde tutmayı içerir. Yatırım yapmak, piyasayı zamanlamaktan daha çok piyasadaki zamanla ilgilidir.

Emeklilik için yatırım

Herkesin başlaması gereken en önemli yatırım türü emeklilik için yatırım yapmaktır. Aslında, birçok insanın yatırım yapmaya başladığı ilk yer işverenlerinin 401(k) planı olduğundan, farkında olmadan zaten yatırım yapıyor olabilirsiniz.

İşvereniniz bir 401(k) eşleşmesi sunuyorsa, en azından eşleşmeyi alacak kadar yatırım yaptığınızdan emin olun. Bütçenizde daha fazla yer varsa, katkılarınızı daha da artırabilirsiniz.

Bir işveren 401(k) dışında, yatırım yapmanın bir başka harika yolu da bireysel emeklilik hesabı (IRA) kullanmaktır. Bu seçenek, daha fazla esneklik ve vergi avantajlarınızı çeşitlendirmenin bir yolunu sunar.

Ayrıca, SEP IRA ve Solo 401(k) dahil olmak üzere, serbest meslek sahibi olduğunuzda emeklilik için biriktirmek için birçok seçenek vardır.

Emeklilik için ne kadar yatırım yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz? NerdWallet’in emeklilik hesaplayıcısı, emeklilik sırasında rahatça yaşamak için her ay bir kenara ayıracak çok şey bulmanın en sevdiğim yolu.

Finansal hedefler için yatırım

İlk önceliğiniz emeklilik hedeflerinize ulaşmak için yeterince yatırım yapmak olmalıdır. Ancak bunu yapıyorsanız ve bütçenizde hala yer varsa, başka finansal hedefler için de yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Genel bir kural olarak, önümüzdeki beş yıl içinde ihtiyaç duymayı planladığınız hiçbir parayı yatırmamalısınız. Borsa değişken olabilir ve tasarruflarınızı yatırdığınızda, portföyünüzün değerinin, ihtiyaç duymadan hemen önce önemli ölçüde azaldığını görme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Beş yıldan daha kısa bir süre önce kalan hedefler için, paranızı yüksek getirili bir tasarruf hesabına yatırabilir ve biraz daha fazla kazanabilirsiniz.

Peki bu pratikte nasıl görünüyor?

Diyelim ki yaklaşık üç yıl içinde almayı planladığınız bir ev için para biriktiriyorsunuz. Bu parayı biriktirmek için en iyi yer bir tasarruf hesabıdır. Ama 10+ yıl içinde satın almayı planladığınız o rüya gibi tatil evi? Bunun için bir aracı kurum hesabında tasarruf etmekten çekinmeyin.

Borç öderken yatırım yapmak

Birlikte çalıştığım insanların çoğu borçlarını ödeme sürecindeler. Ve birçoğu, borçlarını öderken yatırım yapmaları gerekip gerekmediğini merak ediyor.

İçinde biraz daha var, ama kısa cevap: Evet!

Ne olursa olsun, işverenlerinizle eşleşen herhangi bir 401(k) elde etmeye yetecek kadar yatırım yapmanızı her zaman tavsiye ederim. Bunu yaptıktan sonra, bir sonraki önceliğiniz kredi kartları veya kişisel krediler gibi yüksek faizli borçları ödemek olmalıdır.

Öğrenci kredileri gibi yalnızca düşük faizli borçlarınız kaldığında, paranızı yatırım yapmak ve borç ödemek arasında bölüştürebilirsiniz. Evet, borç önemlidir. Ve evet, borç taşımanın getirdiği büyük bir duygusal yük var.

Ancak nihayetinde, borsada elde etmeyi bekleyebileceğiniz getiri, borcunuz için ödediğiniz faiz oranından daha yüksektir. Ve paranızın piyasada büyümesi için ne kadar çok zamanınız olursa, emeklilik döneminde o kadar iyi durumda olursunuz.

Emekliliğin ötesindeki diğer hedeflere yatırım yapmak söz konusu olduğunda, bu gerçekten rahat olduğunuz şeylere gelir. Bazı insanlar borçlarını mümkün olan en kısa sürede ödeme konusunda daha endişeliyken, diğerleri servet oluşturmaya daha fazla odaklanıyor.

Varlık tahsisinizi belirleme

İnsanların yatırım söz konusu olduğunda sahip oldukları en büyük sorulardan biri, gerçekte neye yatırım yapmaları gerektiğidir.

Varlık tahsisi hakkında bilmeniz gereken ilk şey, portföyünüzü çeşitlendirmeniz gerektiğidir. Başka bir deyişle, tüm yumurtalarınızı bir sepete koymayın.

İlk olarak, varlık sınıfları arasında geçiş yapabilirsiniz, yani paranızı çeşitli farklı varlıklara koyabilirsiniz. Örneğin, sadece hisse senetlerine yatırım yapmak yerine, tahvillere ve diğer menkul kıymetlere de yatırım yaparsınız.

Varlık sınıfları içinde de çeşitlendirme yapmalısınız. Örneğin, tek bir şirkette hisse satın almak yerine, çeşitli sektörlerdeki birçok şirketten hisse satın alırsınız.

Yatırımlarınızı seçme fikri bunaltıcı olabilir, bu işi kolaylaştıracak araçlar var. Endeks fonları, yatırım fonları ve ETF’ler, birçok farklı varlığa sahip yatırım araçlarıdır. Fona yatırım yaptığınızda, fondaki her menkul kıymete yatırım yapmış olursunuz.

Doğru yatırım platformunu seçmek

Vermeniz gereken bir diğer önemli karar, kullandığınız yatırım platformudur. Şirketinizin 401(k)’si üzerinden yatırım yaparsanız, bunun için endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak bir IRA’ya veya vergilendirilebilir bir aracılık hesabına yatırım yapıyorsanız, hangi hesap türünün sizin için doğru olduğuna karar vermeniz gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki ana seçenek vardır:

  • Geleneksel aracı kurum: Geleneksel bir aracı kurumda, kendi yatırımlarınızı seçmekten siz sorumlusunuz. Bu seçenek, uygulamalı yatırımcı olmak isteyenler için idealdir. Popüler aracı kurumlar arasında Vanguard, Fidelity ve Schwab bulunur.
  • Robo-danışman: Kendi yatırımcısını seçmek istemeyenler için robo-danışman harika bir alternatiftir. Hedefleriniz ve risk toleransınız hakkında birkaç basit soruyu yanıtlıyorsunuz. Ardından robo-danışman sizin için yatırımlarınızı seçer. En sevdiğim robo-danışman Betterment.

Son düşünceler

Birçok Y kuşağı için yatırım yapma fikri ezici geliyor. Yatırım oyununa yeni başlayanlar, genellikle kumarla karşılaştırıldığında bunun çok riskli olduğunu düşünürler.

Ancak uzun vadeli yatırım ve kumar bundan daha farklı olamazdı. Ek olarak, yatırım yapmak, servet inşa etmenin ve finansal olarak geleceğe hazırlanmanın en etkili yollarından biridir.

Source link

Best Kadın

Blogger