Yeni Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 4 Kordon Kanı Bankacılığı Artıları ve Eksileri

Yeni Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 4 Kordon Kani Bankaciligi Artilari ve
Kategori: Anne Bebek
Temmuz 18 2021
: 0

Yeni Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 4 Kordon Kanı Bankacılığı Artıları ve Eksileri

Eğer bekliyorsanız, kordon kanı bankacılığının artıları ve eksileri hakkında düşünmek için zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bebeğinizin gelişiyle ilgili düşünülecek çok şey olduğunu biliyorum, ancak bu tek karar tüm ailenizin geleceği için faydalı olabilir.

Kordon kanı bankacılığı hakkında düşünmeye başladıysanız, muhtemelen Google’a ulaştınız ve orada çok fazla bilgi olduğunu keşfettiniz; neredeyse ezici bir miktar. Aşağıda, bilmeniz gerekenlerin basit dökümü var!

Kordon Kanı Bankacılığı Nedir?

Kordon kanı bankacılığının artıları ve eksileri listesine girmeden önce, kordon kanı bankacılığının ne olduğunu ve neden bu kadar çok ebeveynin bunu yapmayı tercih ettiğini anlamanız önemlidir! Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, bebeğiniz doğduktan sonra göbek kordonunda kalan kan kök hücreler açısından zengindir. Bu kök hücreler gerektiğinde aileniz tarafından kullanılmak üzere özel bir bankada toplanıp saklanabilir veya bir kamu bankasına bağışlanabilir.

Bu hücreler “lösemi ve lenfomaların yanı sıra orak hücre hastalığı gibi bazı kan ve bağışıklık sistemi bozukluklarının” tedavisinde kullanılabilir (FDA, 2021). Ayrıca, gelecekte kordon kanıyla tedavi edilebilecek Parkinson ve Alzheimer gibi başka hastalık türlerinin de bulunabileceğine dair araştırmalar yapılıyor.

Kordon Kanı Bankacılığı Artıları ve Eksileri

kordon kanı bankacılığı artıları ve eksileri

Bu, sizin ve sevdiklerinizin vereceği bir karardır, ancak kordon kanı bankacılığı artıları ve eksileri listemizin size biraz açıklık getireceğini umuyoruz.

Kordon Kanı Bankacılığının Artıları

1. Kordon kanı bankacılığı potansiyel olarak hayat kurtarıcı olabilir bebeğiniz ve biyolojik aile üyeleriniz için.

Sadece doğumda toplanabilen kordon kanı, insan vücudundaki en zengin kök hücre kaynaklarından biridir. Kordon kanı bankacılığı, çocuğunuza özgü güçlü kordon kanı kök hücrelerini yakalamak için tek şansınız. Şaşırtıcı bir şekilde, kordon kanı kök hücrelerinin, hastalıklı kan hücrelerinin değiştirilmesine ve yeniden oluşturulmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Gelecekte bebeğinize, bir kardeşe veya başka bir aile üyesine fayda sağlayabilirler.

2. Kordon kanı kök hücreleri hastalıkları ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Kordon Kanı Derneği’ne göre, kemik iliği veya bebeğin kordon kanı naklinin tıp camiası tarafından standart tedavi olarak kabul edildiği yaklaşık 80 hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları – örneğin lösemi – iyi bilinir, ancak diğerleri sınırlı tedavi seçeneklerinin olduğu nadir durumlardır.

3. Kordon kanı toplamak basit ve güvenli bir işlemdir.

Tüm süreç, çocuğunuzun doğumundan hemen sonra gerçekleşir ve genellikle sadece beş dakika sürer. Gecikmeli kordon klempleme yapmayı planlıyorsanız, kordon kanı hala toplanabilir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, kordon kanının nerede saklanacağını seçerken Amerikan Kan Bankaları Birliği (AABB) tarafından akredite edilmiş bir tesis seçmek istemenizdir.

4. Gelecekteki tıbbi atılımların potansiyeli var.

Bir kan kordonu bankası olan LifeBank’a göre, kök hücre araştırmalarında her gün çığır açan gelişmeler yaşanıyor ve bebeğinizin kordon kanını bankaya yatırmak geleceğe bir yatırımdır. Araştırmacılar, kordon kanı kök hücrelerinin omurilik yaralanması, beyin hasarı, tip 1 diyabet ve kalp hastalığı gibi şeyler üzerindeki etkilerini zaten inceliyorlar.

Kordon Kanı Bankacılığının Eksileri

1. Eğer özel bir banka seçerseniz önemli bir maliyeti vardır.

Özel yoldan gitmeyi seçerseniz, kordon kanı bankacılığının bir maliyeti vardır. Bebeğinizin kordon kanını özel bir bankada saklamanız gerekecek, bu da pahalı olabilir. Ortalama olarak, başlangıç ​​fiyatı 1000-2000$ civarındadır ve daha sonra yılda yaklaşık 125$ depolama ücreti ödersiniz.

2. Kordon kanında çok fazla kök hücre bulunmaz..

Bu, bebeğinizin yetişkinken bir nakile ihtiyacı olsaydı, birden fazla donörden kordon kanı kök hücrelerine ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.

3. Her hastane kordon kanı toplamaz.

Kordon kanı toplamak basittir ancak doğru ekipman ve ne yaptığını bilen bir doktor/hemşirelik personeli gerektirir. Tüm hastaneler personel ve ekipmanla donatılmamıştır, bu nedenle sağlayıcınızla görüşmeniz gereken bir şeydir.

4. Herkes toplamaya uygun değil.

Bebeğiniz genetik bozukluklarla veya başka bir hastalıkla doğduysa, kordon kanı aynı hücreleri içereceğinden kordon kanı bankacılığı her zaman bir seçenek değildir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza yardım etmek ve onu korumak için her şeyi yapmak istersiniz. Kordon kanı bankacılığı buna değer mi? Bunu belirlemek size ve ailenize kalmış. Umuyoruz ki kordon kanı bankacılığı artıları ve eksileri listemiz size bir karar vermenize yardımcı olacak bir fikir vermiştir!

*BU YAZI SADECE BİLGİ VE EĞLENCE AMAÇLIDIR.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

DOĞUM PLANI NASIL OLUŞTURULUR + ÜCRETSİZ YAZDIRILABİLİR!

MAISEY’NİN DOĞUM HİKAYESİ (& SÖZLEŞMELERDEN BAŞLAMAK İÇİN MUHTEŞEM BİR ÖNERİ!)

DOĞUM SONRASI EN İYİ İÇ GİYİM – 10 BÜYÜK SEÇENEK + BİLMENİZ GEREKEN ŞEYLER

Yeni Ebeveynlerin Bilmesi Gereken 4 Kordon Kanı Bankacılığı Artıları ve Eksileri için Pin

kordon kanı bankacılığı artıları ve eksileri pin

Source link

Best Kadın

Blogger